PVC a vinylové podlahy - ftaláty a karciogeny, jak to vlastně je ?

V dnešní moderní době je ftalátu velká spousta.

     

Jsou takové, které jsou zakázané, nebo co se používají v nevyspělém průmyslu, který mnohdy pochází ze země draka,  pak jsou takové ftaláty, které nejsou karciogení nejsou škodlivé.

Ftalát v PVC

     

zajišťuje ohebnost a pružnost materiálu. Bavíme se o ftalátu DINP, který se již řadu let používá v podlahovinách. Tedy bavíme se o renomovaných výrobcích, které nepochází ze země draka. Tyto výrobky jsou testované na karciogeny.

Občas se mi dostane dotaz na obsah ftalátu ve vinylových podlahách a či to je nebo není zdraví škodlivé. Tak dle výzkumů, evropská komise potvrdila, že ftalát DINP nepředstavuje žádné nebezpečí pro lidi nebo zvířata. Ale já nevím, já jsem to nezkoumal ani nemám jak. Ostatně ani ti co zásadně jsou utvrzeni v to, že to je škodlivé to nezkoumali, protože nemají jak, jen převzali názor někoho kdo to zkoumal. Takže tu máme tedy dva výzkumy a každý tvrdí něco jiného. Jedni že ano a druzí, že ne. Mnohdy to je jen byznis, lobing a papír snese všechno. Někdy by se hodilo používat občas svůj vlastní selzký rozum a udělat si vlastní úsudek a tak nějak se nestresovat ze všeho.

Určitě má značka a cena vliv na PVC. Zde mnohdy platí, čím levnější, tím horší. Dobré je taky něco vědět o výrobci. Kdyby to bylo zcela závadné, asi by se to nemohlo vyrábět a pokládat do veřejných budov jako je např. školy a školky, kde děti lezou po zemi. Ano může se stát, že někdo nebo spíše jeho tělo reaguje jinak na určitý druh výrobků podlah. Ale je to jako povídal jeden doktor, děláme léta operace, které jsou stejné, stále děláme zákroky stejně a přesto každé tělo na to reaguje jinak a my nevíme proč. 

Já mám doma dřevěné a z 80% korkové podlahy. V koupelně také korek a v druhé z koupelen jsem dlažbu nahradil vinylovou podlahou. Díky bohu, zatím všichni žijeme. :-) Tyto podlahy nemám z důvodu, protože bych se PVC bál, ale prostě miluju korkové podlahy. Dle mě neexistuje co se pohodlí a životnosti nebo i praktičnosti týče, lepší podlaha. A navíc tedy chcete-li, jsou antibakteriální :-) Ano je to dražší investice na začátku, ale ta se vrátí. Zatím co když budete kupoval levné PVC, které občas vyměníte a tím i proděláte. Na tom že nemáme tolik peněz, aby jsme si kupovali levné podlahy, něco je. A pak je tu další věc, když jednou máte korkovou podlahu a máte jí položenou správně, těžko budete chtít jinou podlahu než korkovou.

Podívejte se jak se vyrábí měkčené podlahy na nejmodernějších linkách v Belgii. Dříve se používali ftaláty  DEHP (di-2-ethylhexyl ftalát). Tyto byli nahrazeny při výrobě podlahovin ftalátem DINP. Ten jak píší by škodlivý být neměl, Tedy zatím žádná škodlivost prokázaná nebyla.

Jak se vyrábí PVC

nedelejnahled

Někdy se i divím, když se mě lidi ptají na ty karcinogeny a pak přijdu k nim domu a tam plast všude kam se kouknu. Od televize, počítače, lednice, hrníčků pro děti, a hračky ani nepočítám. A pak tu jsou lidé, kteří chtějí papír z výzkumáku nejlépe s razítkem v originále, zda je nebo není podlaha škodlivá, kolik a jaké ftaláty obsahuje a na druhou stranu si postaví nový dům, nechají si udělat plastové rozvody vody, kdy z těchto trubek pijí vodu, a nikoho nezajímá, zda ta trubka je nebo není karciogení byť je z propylenu. V obchodě si koupí plastové talíře, do kterých dávají dětem ohřát jídlo v mikrovlnce a v klidu jim to servírují. Plastové láhve na mléko pro děti je běžná věc. Dnešní stavba domu je z 30% z plastu. Automobilový průmysl to je jeden velký plast, když auto chytne do 3 minut není co zachraňovat. Plasty jsou všude kolem nás. 

V zásadě pokud má produkt, výrobek označení CE, to znamená že je schválen pro prodej v zemí EU a musel tyto papírové náležitosti mít. Nebo měl by mít. Pravda je, že papír snese všechno. I je pravda, že označení CE to má a po kontrole se přijde na to, že to není vyhovující. Ano známe takové případy, ale je přeci fajn, že na to někdo příjde a stále se to vylepšuje. Takže jako zákazníci jsme vlastně v pasti a musíme se spoléhat buď na to co je psáno a nebo na vlastní intuici. A nebo je tu další možnost a to je omezit maximálně množství plastových výrobků kolem nás v nejbližším okolí. A pokud by to zvládl kaýdy, tak nebudeme žít v plastové době. Fajn protože jsme na podlahářském webu, začneme u podlah. Každý si dá domů dřevěnou masivní podlahu, tím odbouráme největší zlo. Jak mnohdy slyším, tak v podlahách je nejvíce karcinogenů obvzláště v PVC. S tím semnou asi budou souhlasit se spolků zdravého žití. Podlaháři budou jedině rádi, když by se všude pokládala dřevěná podlaha. Jednak by se vytřídila kvalita práce a ten kdo to umí a má na to vybavení, by měl práce pořád dost. Pozor otázka, jak toho chcete docílit? A je to vůbec možné? Máme na to všichni ekonomicky? Mě by se to tedy líbilo, protože přírodní podlahy mám nejraději.

     

Ono to ale tak jednoduché není, jsou místa, kde dřevěná podlaha prostě nevydrží a položit nejde a dlažba tam být také nemůže protože spáry nejsou omyvatelné a mohou se tam pěstovat bakterie. Takže pokud jde o školy tam asi to PVC jednoduše nevymítíme. PVC do 300,-Kč z rozpočtu zaplatí každý, ale přírodní linoleum za 1000,-Kč to tam nikdo nedá. Je to jednoduché, veřejné poptávky mají zatím jedno kritérium a tou je cena. Až se někdo zamyslí nad tím že nejlevnější není nejlepší a určitě né nejzdravější, možná se to i změní.  Tlak na cenu a na nejlevnější produkty, vyproduktuje vždy nekvalitní výrobky a samozřejmě pro naše zdraví nic kvalitního. Tento trend ale nepoleví dokud mi, vy lidi budete vyžadovat jen výrobky založené na ceně a nikoliv na kvalitě.

Evropská komise potvrdila, že DINP nepředstavuje žádné nebezpečí pro lidské zdraví

Čerpáno z odborných literatůr, není můj názor, ale klidně se poperte :-) přidávejte komentáře, sdílejte, a třeba se někdy dobereme konce. Pravdy asi pochybuji, ale takový je život.

nebo životní prostředí k jakémukoliv běžnému používání. Zjištění evropské komise vyplynula zpráva o hodnocení rizik zahrnující více než 10 let rozsáhlého vědeckého vyhodnocení regulačními orgány EU.

Navíc posouzení rizika k závěru, že DINP není nebezpečné podle žádné z kategorií klasifikace EU.

Chemické látky v konečných produktech nemají negativní vliv na naše zdraví a bezpečnost nebo životní prostředí. Průmysl utratil více než € 130 milionů na výzkum v průběhu více než 50 let.
I v minimálním množství ftaláty mohou migrovat z podlahy PVC například, během a po čištění, avšak hodnota, která je vypařena k životnímu prostředí, zvířat, lidí je zanedbatelná.

DINP není škodlivý. Nebyl tak klasifikován  Mezinárodní agenturou Světové zdravotnické organizace pro výzkum rakoviny (IARC).

Evropská unie potvrzuje, že DINP je bezpečný ve všech svých současných výrobcích.

Laboratorní výzkum potvrdil, že změkčovadla jako DINP patří mezi nejvíce prozkoumána ze všech chemických látek.

Za více než 50 let bezpečného používání změkčovadel v průmyslu se investovalo více než € 130 mil. Výzkumu ftalátu zjistil, že nemají nepříznivý vliv na naše zdraví, bezpečnost nebo životní prostředí.

Značná část tohoto výzkumu se zaměřuje na inherentní vlastnosti DINP, např. jeho možné nepříznivé fyzické, zdravotní a ekologické dopady.

Tento výzkum již byl přezkoumán v rámci EU pro posouzení rizik procesu a bude použit jako součást registračního procesu DINP v rámci nové politice EU v chemické legislativy REACH.

Množství vědeckých údajů, které dnes existují pro toto průmyslové odvětví je obchodní sdružení, Evropská rada pro změkčovadla a meziprodukty (ECPI), poskytnout cenný vstup legislativních a regulačních orgánů, nevládních organizací a sdružení spotřebitelů.

ECPI nadále provádí vlastní výzkum a udržuje stálý kontakt s výrobní společností, které spoléhají na změkčovadla ftalátů DINP, jako při výrobě takových předmětů každodenní potřeby, jako jsou plasty léčivých přípravků, podlahy, obložení stěn, hračky, psací potřeby a elektrický kabel.

     

Jinými slovy, DINP není odpovědný za případné nežádoucí účinky zprostředkované přes endokrinní systém u lidí, zvířat, ryb nebo jiných druhů.

Evropská unie potvrzuje, že DINP je bezpečný ve všech svých současných použití a aplikace. Použití DINP je omezeno na použití v hračkách z PVC, které lze vkládat do úst na základě principu předběžné opatrnosti. DINP je jedním z nejvíce studovaných látek a vyhodnoceny na světě a byla předmětem intenzivní kontroly v průběhu posledních 30 let, se prokázalo bezpečné použití pro více než 40 let.

36202 Zobrazení - Vytvořeno: 13.5.2013 • naposledy editováno: 12.4.2021
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Nepřehlédněte i naše další články,...

Podlahová lišta Quick MIG

8397 Zobrazení - Vytvořeno: 23.11.2014 • editováno: 12.7.2017

Jak vypadají a jak se montují lišty k podlaze Ahoj jmenuji se Eva, pracuji ve firmě Döllken  na pozici marketingu a přišla jsem vám představit podlahovou lištu Quick MIG. Něco vám o ní povím ...
číst více

Jak se lištují podlahy - podlahové lišty EP 60

9771 Zobrazení - Vytvořeno: 8.8.2014 • editováno: 12.7.2017

Doellken lišty EP 60   Podlahová lišta, která nepotřebuje žádné komponenty jako jsou koncovky, vnitřní a vnější růžky, spojky. Vše zvládnete udělat s raznicí Doellken. Videoukázka ...
číst více

Jak přilepit obvodové lišty k podlaze, aby to drželo.

16011 Zobrazení - Vytvořeno: 24.7.2014 • editováno: 12.7.2017

Tavná pistole Döllken  Jak přilepit obvodové lišty k podlaze za pomocí tavné pistole Döllken. Je mnoho způsobů, jak lze podlahové lišty připevnit, tohle je jeden z nich, který funguje.  
číst více

Jak nařezat vinylové pásky do lišt

11369 Zobrazení - Vytvořeno: 24.7.2014 • editováno: 12.7.2017

Řezačka na vinylové pásky od firmy  Döllken  Jedním pohybem vyříznete pásek z vinylové nebo PVC podlahové krytiny. Vhodné k řezání vinylových pásků pro soklové lišty D 60 a ...
číst více

Jak olištovat podlahy - lišty k podlahám od firmy Döllken - SLK 50 s osvětlením

14527 Zobrazení - Vytvořeno: 23.7.2014 • editováno: 12.7.2017

Obvodová lišty, která svítí  Každá podlaha potřebuje obvodovou lištu.  Lišt k podlahám je veliké množství druhů a odstínů. Není žádné tajemství, že firma Döllken patří na našem trhu ...
číst více

Cech podlahářů 13. ročník Podlaha CUP 2017 podlahářské školy v ČR

3940 Zobrazení - Vytvořeno: 23.5.2017 • editováno: 23.5.2017

Podlahářské školy v ČR soutěží v 13. ročníku Podlaha CUP 2017 
číst více

Ukázka pokládky terasových podlah Relazzo

8924 Zobrazení - Vytvořeno: 11.11.2016 • editováno: 1.6.2018

Malá ukázka pokládky terasových podlah Relazzo. Pojďte se podívat na malou ukázku pokládky venkovní terasové podlahy. Terasová prkna se montovala na připravený rošt, který se nejprve vyrovnal distančními ...
číst více

Průvodce koberci jak je rozeznat kam který položit - Koberce Strnad - Lišov

6580 Zobrazení - Vytvořeno: 16.4.2016 • editováno: 23.1.2017

Pojďte se semnou podívat do prodejny s koberci v Lišově, kde sídlí firma Koberce Strnad. Tomáš Strnad mě provede prodejnou a vysvětlí základní rozdíly mezi koberci. Může vám to pomoc, když si ...
číst více

Vyberou si nakonec holky koberec od Strnada z Lišova? A k čemu ho potřebují?

5962 Zobrazení - Vytvořeno: 16.4.2016 • editováno: 23.1.2017

Vybíráme si koberec pro zvláštní příležitost Vybrat si koberec se zdá jednoduché, obzvlášť když se objevíte v prodejně Koberce Strnad v Lišově. Z venčí si jen stěží dokážete představit, ...
číst více

Svařování podlahy Altro a linolea

8539 Zobrazení - Vytvořeno: 11.8.2015 • editováno: 8.11.2015

Svařování podlahy Altro a linolea má hodně společného. Podívjte se na video jak se svařuje podlaha.
číst více

Jak se svařují PVC tahané sokle

6984 Zobrazení - Vytvořeno: 11.8.2015 • editováno: 8.11.2015


číst více

Jak na tahané sokle z PVC a linolea

8699 Zobrazení - Vytvořeno: 11.8.2015 • editováno: 11.8.2015

Ukázka tahaného sokle od firmy Altro.
číst více

Neni nivelace podlahy, jako nivelace zahrady .. ale vercajk na to máme

8409 Zobrazení - Vytvořeno: 27.5.2015 • editováno: 27.5.2015

Jak na nivelaci. Pokud máte správný vercajk, jde to. Pár minut v jednom odpoledni. Tak trochu odech a recese na nivelaci.... podlaháři v akci .-)
číst více

Cubu flex - podlahová lišta I.

10032 Zobrazení - Vytvořeno: 6.12.2014 • editováno: 12.7.2017

Podlahová lišta Cubu flex life Díky svým vizuálním a praktickým vlastnostem je nová dřevěná soklová lišta Cubu flex life jasnou volbou před MDF lištou potaženou fólií. Výhody na první podhled: elastické ...
číst více

Strčit tam "mrkev" není pro holky žádný problém - Doellken.CZ

8879 Zobrazení - Vytvořeno: 24.11.2014 • editováno: 12.7.2017

Jedna veselá příhoda z natáčení  Jeden den jsem točil ve firmě Doellken videa o podlahových lištách a součástí toho byla ukázka montáže lišt. Než se holky pustily do montáže podlahové ...
číst více

Helloween - jak vyřezat dýni

7969 Zobrazení - Vytvořeno: 17.11.2014 • editováno: 2.12.2014

Tati vyřezej nám dýni Tak takhle to dopadne, když děti řeknou tatínkovi místo mamince .-) Když mi někdo řekne vyřezat, je jasný že jdu pro vercajk.
číst více

Jak jsme odstranili z dlažby Chemoprén speciálním 3 složkovým roztokem

15436 Zobrazení - Vytvořeno: 29.3.2014 • editováno: 20.4.2014

Odbroušení chemoprénu z dlažby Tohle je věčný problém, když se něco nalepí, pak se to po čase strhne a jak odstranit to lepidlo z dlažby? I my, jsme dostali tento oříšek, který jsme museli rozlousknout, ...
číst více

PingPongový turnaj - DrleCup Roztoky u Jilemnice

7749 Zobrazení - Vytvořeno: 29.3.2014 • editováno: 25.9.2016

9. Ročník Pinpongového turnaje v Roztokách u Jilemnice    
číst více

Zkrocení podlahářských brusek

15843 Zobrazení - Vytvořeno: 8.3.2014 • editováno: 16.3.2014

Martin Voborník podlahářství Cheb rok 2000 Jak tak brouzdám ve videích, narazil jsem na jednu nezapomenutelnou "akci" z roku 2000. Už proto, že tam jsou moji bratři. Martin, už bohužel není ...
číst více

Arturo lité podlahy z umělých pryskyřic

21404 Zobrazení - Vytvořeno: 7.3.2014 • editováno: 26.4.2014

Specialista na podlahy z umělých pryskyřic Podívejte se na krátkou ukázku ze školení firmy Uzin, která koupila firmu Arturo. Arturo je Holandská firma, která vyrábí z umělých pryskyřic lité podlahy, ...
číst více

Koupaliště Kruh u Jilemnice, tam se dělali fotky vinylové podlahy, vlhko nám nevadí

13757 Zobrazení - Vytvořeno: 9.8.2013 • editováno: 21.6.2014

Koupaliště Kruh u Jilemnice kde se dělali fotky na vinylové podlahy - Vlhko nám nevadí. Podlaháři potřebují někdy relax, natáhnout si kolena protáhnout záda, tak proč né na koupališti Kruh u Jilemnice.   
číst více

Tomáš Skuhravý a fotbal u nás na vesnici Vítězná

12406 Zobrazení - Vytvořeno: 1.8.2013 • editováno: 10.9.2013

Hunťák CUP 2013 fotbalový turnaj Fotbalový turnaj s Tomášem Skuhravým v obci Vítězná. Jak se stalo tradicí organizátor akce Josef Špůr Sportcentrum Vítězná se svým kolektivem pořádá každoročně ...
číst více

Valná hromada Cechu podlahářů ČR 2013

11831 Zobrazení - Vytvořeno: 7.4.2013 • editováno: 21.6.2014

Inovace roku 2012 v podlahářském oboru vyhrál Bosch GSL 2 Professional  
číst více

Robotický vysavač iRobot poškrábal podlahu

15546 Zobrazení - Vytvořeno: 15.1.2013 • editováno: 15.4.2014

Buď já nebo vysavač, kdo vyhraje? Tak jsem byl povolán na válečné pole.   Tentokrát s robotickým vysavačem. Zákazníkovi poškrábal podlahu po celé ploše. Zákazník reklamuje kvalitu vinylové ...
číst více

Dřevěné podlahy v polo roubence

14303 Zobrazení - Vytvořeno: 27.11.2012 • editováno: 9.8.2016

Dřevěné podlahy Podívejte se také na video Jak obrousit podklad, Jak se dělají nátěry na podlahy a vysavač Janvac který opravdu vysává i jemný prach. Jak se pokládala dřevěná podlaha v polo ...
číst více

CECH PODLAHÁŘŮ - 15 let a jízda na SEGWAY

13041 Zobrazení - Vytvořeno: 24.11.2012 • editováno: 21.6.2014

CECH PODLAHÁŘŮ 2011 CECH PODLAHAŘŮ FOTO Cech podlahářů ČR
číst více

Svařování PVC za tepla

17732 Zobrazení - Vytvořeno: 23.11.2012 • editováno: 21.6.2014

Nanesení ochranné PU vrstvy Výroba PVC Spoje na PVC Jak svařit PVC podlahy za tepla svařovací šňůrou Jak se vyrábí podlahy PVC Jak se nanáší ...
číst více

Broušení dřevěných podlah

13622 Zobrazení - Vytvořeno: 13.11.2012 • editováno: 13.4.2014

Foto broušení dřevěných podlah, realizace Pokud se chcete pustit do broušení dřevěných podlah a nemáte vůbec žádné vybavení, chcete si ho pořídit, tak počítejte s investicí okolo 300tis. A to ...
číst více

Hunťák CUP Vítězná 2012

13016 Zobrazení - Vytvořeno: 29.7.2012 • editováno: 12.4.2014

Fotbalový turnaj Hunťák CUP - Vítězná tak jako každá rok už tradičně se na malé vesnici ve Vítězné u Dvora Králové hraje fotbalový turnaj. Je to docela velká akce kde mají lidé z vesnice a blízkého ...
číst více

Jak se vyrábí izolační korek na zateplení budov

14885 Zobrazení - Vytvořeno: 8.7.2012 • editováno: 30.1.2024

Jak se vyrábí korkové izolace do podlahy a na obklad baráku Byl jsem se podívat v Portugalsku, jak se loupe korková kůra a co vše se z ní dá udělat. Asi všichni známe korkové podlahy ...
číst více

Vlado Ďuriš - příprava podkladu, asfalt - zálivka, nářadí

25890 Zobrazení - Vytvořeno: 7.7.2012 • editováno: 18.6.2014

Jak připravit podklad před nivelací Podívejte se na video, které pro vás připravil Vlado Ďuriš - technik firmy Chemos, která se má výrobu chemie pro podlaháře,  například  epoxidové a disperzní ...
číst více

Cheb sonáta parketářů podlahářství Voborník aneb co všechno se dá dělat s brusky na dřevo

16055 Zobrazení - Vytvořeno: 17.7.2012 • editováno: 11.4.2014

Cheb sonáta parketářů podlahářství Voborník. Je broušení a broušení podlah. Jak jsme to zvládli my, se koukněte. Během natáčení nebyl nikdo zraněn a žádný brousící stroj neutrpěl poruchou, která by ...
číst více

Cech podlahářů 2011 Hustopeče

12054 Zobrazení - Vytvořeno: 7.7.2012 • editováno: 18.6.2014

Cech podlahářů 2011 Hustopeče CECH PODLAHÁŘŮ Cech podlahářů 2012 - 15 let  
číst více

Ošoupané koleno 2007 podlahářský fotbalový turnaj v sálové kopané

11469 Zobrazení - Vytvořeno: 7.7.2012 • editováno: 10.9.2013

Ošoupané koleno 2007 podlahářský fotbalový turnaj v sálové kopané, který se každoročně konal ve Skalné u Chebu, kde začínal kopat Pavel Nedvěd a Já také .-) Ale jak říkám, když dva dělají totéž, ...
číst více

Magnum Vyškov výroba dřevěných podlah

15202 Zobrazení - Vytvořeno: 7.7.2012 • editováno: 12.9.2013

Magnum Vyškov výroba dřevěných podlah. Malé školení s podlaháři.
číst více

Supellex na EX 1 bitva v pití piva

12140 Zobrazení - Vytvořeno: 7.7.2012 • editováno: 11.4.2014

Supellex na EX 1 bitva v pití piva. Pracovat se musí, ale relaxovat také. Kdo nakonec vypil nejvíce piva? Když se podlaháři z Brna, Plzně a Hradce Králové dají do pití piva za čas. Všichni se ...
číst více

Vlhkost v podkladu - dřevo roztrhalo nivelaci

11659 Zobrazení - Vytvořeno: 7.7.2012 • editováno: 7.9.2013

Vlhkost v podkladu - dřevo roztrhalo nivelaci
číst více

Jak se vyrábí vpichové zátěžové koberce

12379 Zobrazení - Vytvořeno: 6.7.2012 • editováno: 23.1.2017

Jak se vyrábí vpichové zátěžového koberce Když se mezi laiky řekne zátěžový koberec, většina si představí tento - vpichový koberec. Je to něco jako když se řekne plovoucí podlaha, tak si laik představí ...
číst více

Jak se vyrábí tkané koberce

12045 Zobrazení - Vytvořeno: 6.7.2012 • editováno: 23.1.2017

Výroba tkaných koberců Když jsem se dozvěděl, že mám možnost se podívat do továrny, kde se tkají koberce, moje první otázka byla, můžu tam točit ? Odpověď znáte... ANO  Nafotil jsem a ...
číst více

Supellex Brno motokáry 2012

11900 Zobrazení - Vytvořeno: 3.7.2012 • editováno: 7.9.2013

Supellex Brno motokáry 2012
číst více

Taky se rozhodujete se mezi dřevěnou a dřevo plastovou venkovní terasou?

7196 Zobrazení - Vytvořeno: 25.10.2017 • editováno: 1.6.2018

Jakou venkovní terasu si mám dát? Rozhoduji se mezi dřevěnou a dřevo plastovou terasou, není to vůbec snadné, názory obchodníků se často liší, realizačním firem je jedno z čeho mi to udělají, takže ...
číst více

Vzorová terasa Relazzo v zimní zahradě Alukov

5736 Zobrazení - Vytvořeno: 13.4.2017 • editováno: 1.6.2018

Terasový systém RELAZZO  pod zastřešením CORSO ULTIMA Přijďte se inspirovat do plně funkčního zastřešení terasy, kde si můžete vyzkoušet naživo příjemnou chůzi po podlaze RELAZZO. To vše na ...
číst více

Alukov zastřešený vzorový bazén s terasou Relazzo v centru Prahy

7626 Zobrazení - Vytvořeno: 13.4.2017 • editováno: 1.6.2018

VZOROVÁ PODLAHA TERASY S BAZÉNEM. Společně jsme pro Vás připravili ukázku přelivového bazénu a  terasová prkna vhodná pro úpravu okolí bazénu i terasy. Dále je možné shlédnout a vyzkoušet ...
číst více

Venkovní terasy, o které se nemusíte starat

6428 Zobrazení - Vytvořeno: 18.11.2016 • editováno: 1.6.2018

Bezůdržbová venkovní terasa tvoří ochoz kolem celého rodinného domu. Nadčasové a elegantní, takto by se dal stručně popsat pohled na překrásnou vilu , kde jsou všechny plochy zvelebeny terasovými ...
číst více

Terasa RELAZZO od REHAU a zastřešení bazénu Style od ALUKOV

4930 Zobrazení - Vytvořeno: 11.10.2016 • editováno: 1.6.2018

Rodinný dům s bazénem Zákazník, který se rozhodl pro terasy Relazzo, již nějakou zkušenost s terasami měl. V tomto případě měl zákazník již zkušenost s exotickým dřevem v předchozím ...
číst více

Relax ve vířivce a kolem terasové prkna Relazzo Finelo

5570 Zobrazení - Vytvořeno: 5.10.2016 • editováno: 1.6.2018

Terasa kolem vířivky v zimní zahradě Majitel zimní zahrady měl požadavek, že chce při výstupu z vířivky něco jiného než dřevo,a aby se to hodilo k travertinové dlažbě na zbytku podlahy ...
číst více

Terasové prkna RELAZZO Puro pro snadnou údržbu

3960 Zobrazení - Vytvořeno: 23.9.2016 • editováno: 1.6.2018

Rodinný dům s bazénem Zadání zákazníka bylo více než jasné. Časově jsme vytíženi a čas který máme volný, chceme trávit spolu a odpočívat, nikoliv se starat o okolí domu a údržbu. Když už si dneska ...
číst více

Venkovní terasová prkna RELAZZO - realizace

8390 Zobrazení - Vytvořeno: 15.5.2016 • editováno: 1.6.2018

Podívejte se na již hotové realizace venkovních terasových prken RELAZZO Venkovní terasové prkna Relazzo Coro - terasa u domu Terasové prkna ...
číst více

PF 2015 pro podlaháře

7988 Zobrazení - Vytvořeno: 23.12.2014 • editováno: 23.12.2014

Podlaháři, podlahářky, fanoušci videopodlah.cz  děkuji všem za přízeň v roce 2014, který byl krásný se spoustou novinek a inovací v podlahářině. Také přeji, aby ten nastávající rok 2015 ...
číst více

Cubu Flex - podlahová lišta II.

7583 Zobrazení - Vytvořeno: 16.11.2014 • editováno: 12.7.2017

Cubu Flex - obvodová lišta Doellken  Na natáčení ve firmě Doellken bylo hodně veselo, holky pro vás připravili informace o lištách Cubu Flex. Musím to sestříhat, vystříhat, prostříhat, učesat ...
číst více

PVC s filcem to nezachrání

31367 Zobrazení - Vytvořeno: 3.9.2014 • editováno: 24.11.2020

Na trhu byli jsou a budou – PVC na filcu    Určitě jste se měli možnost setkat s PVC, které má na spodní straně filcovou podložku. Tyto PVC se kdysi vyráběly především ...
číst více

Jsem fanda webu VIDEOPODLAHY.cz

9014 Zobrazení - Vytvořeno: 29.6.2014 • editováno: 30.6.2014

Staň se fanouškem videopodlah Jak se stát fanouškem videopodlah? Je to jednoduché, stačí sdílet na Facebooku a sledovat co je nového. Fotky, videa a informace pro kutily i podlaháře.         Brzy ...
číst více

Co Vy na to pane soudní znalec?

8712 Zobrazení - Vytvořeno: 20.6.2014 • editováno: 21.6.2014

Všechno má svou příčinu, my jí najdeme Také se vám už stalo, že řešíte nějakou zapeklitou realizaci, která nedopadla zrovna dobře ať díky nedodržení podlahářské kázně nebo na druhé straně investor ...
číst více

Tohle snad nemyslel vážně!

8139 Zobrazení - Vytvořeno: 28.5.2014 • editováno: 12.7.2017

TAK TOHLE FAKT NEDÁVÁM !!  Zákazník reklamuje obvodovou lištu, kterou si sám přilepil...Reklamuje to, že po nandání koncovky to vypadá nějak divně ... já vidím problém v něčem jiném .. asi bude ...
číst více

Fatra Novoflor Standard prodej za 49,-Kčs /m2

9641 Zobrazení - Vytvořeno: 22.3.2014 • editováno: 7.9.2014

Podlahář Vojta Vavřička našel pod PVC poklad Píše se rok 1971 a někdo si nechal položit PVC podlahu z podniku Fatra Napajedla. Na tom by nebylo nic zvláštního, na PVC v Československu vyrostl snad ...
číst více

Najdi 326 rozdílů, zubní ordinace

12230 Zobrazení - Vytvořeno: 30.5.2013 • editováno: 19.4.2014

Ordinace v západním a východním světě prostě tak trochu jinak, kolik najdeš rozdílů?
číst více

Vlhkost pod PVC se jen tak sama nevytratí I.

18241 Zobrazení - Vytvořeno: 25.2.2013 • editováno: 5.11.2015

Vlhkost pod podlahou, vlhkost podlahy se nedá obejít. Vlhkost pod PVC podlahou Vlhkost v podkladu Malé vůle na okrajích PVC Před pokládkou podlah by ...
číst více

Podlahy v marketu reportáž TV Prima

21615 Zobrazení - Vytvořeno: 25.1.2013 • editováno: 11.11.2015

Reportéři na vaší straně z TV Prima natočili reportáž o vinylové podlaze zakoupené v OBI Napovím - když dva prodávají nebo dělají totéž, nemusí to být totéž, i když se to tak tváří. Video ...
číst více

Podlahařina je dřina vyzkoušel si být podlahářem 1

13416 Zobrazení - Vytvořeno: 16.12.2012 • editováno: 16.12.2012

Podlahařina je dřina.   Své o tom ví i Martin, který si vyzkoušel podlahařinu na vlastní kolena. Koukněte se jak se mu to ale na konec podařilo. Zkoušel si položit vinylovou podlahu Terra ...
číst více

Sherlock Holmes má problém ....

8368 Zobrazení - Vytvořeno: 27.11.2012 • editováno: 27.11.2012


číst více

Cech podlahářů oslavil 15 let jízdou na Segway

10609 Zobrazení - Vytvořeno: 25.11.2012 • editováno: 21.6.2014

  VIDEO    
číst více

Heritage podlaha na zámky

9903 Zobrazení - Vytvořeno: 1.10.2012 • editováno: 23.3.2014

     
číst více

Linokork podlaha na zámky linoleum s korkem

12417 Zobrazení - Vytvořeno: 1.10.2012 • editováno: 23.3.2014

       
číst více

Korková podlaha Studio

11802 Zobrazení - Vytvořeno: 1.10.2012 • editováno: 13.4.2014

Korková podlaha Studio je na nosné desce HDF se zámkem. Vyznačuje se velmi výraznými dekory. Další zajímavost je to, že si můžete vybrat mezi různými velikostmi lamel, které se dají kombinovat mezi ...
číst více

Ambient korková podlaha

11882 Zobrazení - Vytvořeno: 1.10.2012 • editováno: 13.4.2014

Korkové podlahy na zámek s HDF deskou. Pokládka korkové podlahy na zámek je celkem snadná záležitost. Pokud máte rovnou podlahu, stačí položit parozábranu, tedy pokud se bavíme o betonu nebo anhydritové ...
číst více

Ošoupané koleno Skalná u Chebu - podlaháři jako fotbalisti 2006

10496 Zobrazení - Vytvořeno: 3.8.2012

"OŠOUPANÉ KOLENO" podlahářský ...
číst více

Jak se vyrábí PVC podlahy - měkčené PVC / CV

11715 Zobrazení - Vytvořeno: 25.7.2012 • editováno: 17.4.2017

Výroba měkčeného PVC Tahle výroba od samého začátku je hodně zajímavá. Protože na výrobní lince mi dovolili natáčet samotnou výrobu, tak není potřeba toho moc rozepisovat. Představte si co se děje, ...
číst více

Výroba koberců

11547 Zobrazení - Vytvořeno: 25.7.2012 • editováno: 23.1.2017

Foto z výroby koberců Něco málo fotek z výroby koberců, ne všude se mohlo natáčet. Taková pavoučí síť. To je z Belgie, kde jsme se byli podívat na to, jak vypadá výroba tkaných koberců. ...
číst více

Cech podlahářů - Hustopeče

11214 Zobrazení - Vytvořeno: 25.7.2012 • editováno: 12.4.2014

 
číst více

Podlahářská olympiáda 2011

10299 Zobrazení - Vytvořeno: 25.7.2012 • editováno: 12.4.2014

Netadiční podlahářské disciplíny v olympiádě Podlahářská olympiáda nebylo nic jiného, než že se sešlo pár podlahářů, trochu se odreagovalo a nakonec si na ohni upekli buřta. Zkoušeli jsme různé ...
číst více

Terrafina venkovní prkna na terasy

12386 Zobrazení - Vytvořeno: 26.7.2012 • editováno: 12.4.2014

Venkovní terasy Terrafina je zajímavá bezúdržbová venkovní podlaha. Dávejte jí všude na terasy, kolem bazénu, chodníčků.  Je stálobarevná, nešisuje a nemusí se olejovat. Je to takový dřevoplast ...
číst více

Když podlaháři hrají fotbal

10359 Zobrazení - Vytvořeno: 25.7.2012 • editováno: 12.4.2014

Občas je potřeba zvednout se od podlahy a narovnat záda. Tito podlaháři jsou důkazem, že i odpočinout od práce je potřeba. To neznamená, že po turnaji večer pro grilování a dobrém pivku se neprobírá ...
číst více

Jak se vyrábí měkčené PVC / CV podlahy v Belgii

16949 Zobrazení - Vytvořeno: 17.7.2012 • editováno: 23.1.2017

Jak se vyrábí PVC - Výroba CV / PVC podlahovin Belgie. Jak vznikají nové dekory na PVC a CV podlahy? Ve vývoji firmy pracují lidé, designéři, kteří vymýšlí a navrhují nové dekory tak, aby byli ...
číst více

Největší nabídka šíří PVC 2m, 2,5m, 3m, 3,5m, 4m, 5m

12185 Zobrazení - Vytvořeno: 5.7.2012 • editováno: 23.1.2017

Největší nabídka šíří PVC   2m,  2,5m,  3m,  3,5m,  4m,  5m - pokud sháníte pvc podlahy do různých zátěží a šíří, podívejte se na naší nabídku. Vzorové stojany s PVC ...
číst více

Katalog terasových prken Rehau 2017

4018 Zobrazení - Vytvořeno: 12.2.2017 • editováno: 1.6.2018

Terasové prkna Rehau- katalog 2017 Kompletní katalog terasových prken si můžete stáhnout zde: 
číst více

Jakou podložku na podlahy, když je podlahové topení - TUPLEX podložka pod plovoucí podlahy

15086 Zobrazení - Vytvořeno: 31.8.2014 • editováno: 12.2.2017

Jakou podložku dát pod podlahy, když je podlahové topení? Kdybych tu měl vypsat ty podložky, které se při pokládce podlah, plovoucím systémem nehodí, byl by to docela dlouhý seznam. Proto napíši ...
číst více

Festool RGP 130-16E

9629 Zobrazení - Vytvořeno: 7.9.2013 • editováno: 19.4.2014

Festool RGP 130-16E bruska na podlahy Víte už o tom, že vynikající bruska Protool 130 od roku 2014 bude pod značkou FESTOOL RG 130? Jestli nevíte, tak to píši a nemusíte se vůbec bát, to dobré zůstává. ...
číst více

PVC a vinylové podlahy - ftaláty a karciogeny, jak to vlastně je ?

36202 Zobrazení - Vytvořeno: 13.5.2013 • editováno: 12.4.2021

V dnešní moderní době je ftalátu velká spousta.       Jsou takové, které jsou zakázané, nebo ...
číst více

Protokol o nátopné zkoušce podlahového topení + diagram

16550 Zobrazení - Vytvořeno: 6.1.2013 • editováno: 30.9.2020

    Protokol o nátopné zkoušce PROTOKOL o nátopné zkoušce od firmy Universa - tepelná technika spol,s.r.o.   
číst více

Stupnice tvrdosti dřeva

22043 Zobrazení - Vytvořeno: 6.1.2013 • editováno: 24.9.2016

Stupnice tvrdosti dřeva Test tvrdosti dřeva K určení tvrdosti dřeva se používá test tvrdosti Janka, který je variantou metody měření tvrdosti materiálu podle Brinella, které se používá ...
číst více

Tuhle kombinaci nezkoušejte

9669 Zobrazení - Vytvořeno: 23.9.2012 • editováno: 14.2.2014

Vysavač ETA a RGP 150 není nejlepší volba... Ani novější Eta nestíhá odsávat prach...   Jediný vysavač, který opravdu stíhá vysávat ...
číst více

IKONKY PRO WEB S HTML

10123 Zobrazení - Vytvořeno: 8.8.2012 • editováno: 18.6.2014

HTML kód zkopírujte pomocí schránky na vlastní web.  <a href="" title="videopodlahy.cz - Videa od nás najdete zde"><img src="/userfiles/image/!_BANERY/Baner_Videopopdlahycz_640x60.jpg" ...
číst více

Komentáře

avatar

Joza

3 1
23:03 - 8.2.2016

Toxicita slozek PVC nemusi mit pouze karcinogenni projevy. Ftaláty jak u dospělých tak i u dětí bez výjimky ohrožují funkce ledvin a jater, zvyšují riziko vzniku alergií, či astmatu. Snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií. [6] Dále u dospívajících způsobují atrofii mužských reprodukčních orgánů (varlat) čímž přímo narušují plodnost.[7] Nejrozšířenější z ftalátů je DEHP (di-2-etylhexyl ftalát), který je považován za reprodukčně a vývojově toxickou látku. Zvláště vysokým dávkám DEHP mohou být vystaveny děti na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.

avatar

videopodlahy

3 0
08:58 - 9.2.2016

Pane děkuji za příspěvek, těch ftalátu je taková spousta a je velmi těžké se v tom orientovat, pro laika až nemožné. Co se týče podlahovin tak tam prý ty nebezpečné ftaláty "již nejsou" přidávané, aspoň to tvrdí výrobci a dokládají to testy a zkoušky. Ale někdy si čuchnete k PVC na prodejnách ve stojanu a žádná hitparáda to tedy není. Jak u kterého samozřejmě. Nicméně se najdou tací výrobci, který investují do vývoje velké částky a ftalátu jako takových se chtějí v jejich podlahách zbavit. A co se táče karcinogenu, tak žáci na střední odborné škole podlahářské nesmí přijít do styku dle směrnic s dubovou podlahou - nesmí jí brousit a řezat, protože může obsahovat karcinogen. A to jsem měl vždy masivní dubové dřevo za úplně čisté bez jakých koliv škodlivin. Sám doma mám podlahy dubové a korkové.

avatar

videopodlahy

4 0
11:28 - 28.3.2015

Tak článek tu je docela dlouho, ale zatím není vlastně jednoznačné, jestli to je nebo není závadné. Když to teď píšu na počítači, koukám, že mám i plastovou klávesnici. Prsty mi zatím po mnoha let slouží a nevidím zádné změny. A nechcete mi snad tvrdit, že vy z té arniky a podobných spolků máte klávesnice na kterých mi míšete ze dřeva ? A nebojíte se na té klávesnici psát? Nebo když si ukládáte jídlo do lednice, máte jí z nerezu nebo ze dřeva? Ne, určitě ne, máte vnitřek také z plastu a nebojíte se do toho dávat potraviny, které pak konzumujete? Divné... Dříve zdaleka nebyli ty věci tak bezpečné jako dnes a přesto tu s námi naše rodiče a prarodiče jsou, jak to mohli tu dobu přežít? Podívejte se, nic ne nemá přehánět a vyvolávat paniku. Já vám ten názor samozřejmě neberu, jen si dovolím nesouhlasit.

avatar

prodavačka

7 2
15:13 - 14.7.2015

Dobrý den, argumentace autora článku je bohužel zcela typická pro většinu podlahářů, které jsem osobně jako prodavačka v obchodě s podlahami poznala. Bagatelizují škodlivé účinky změkčovadel stylem: "na něco se umřít stejně musí" a "ještě mi prsty neupadly". Podobně, jako se dřív zlehčovaly účinky cigaretového kouře. Tento ignorantský postoj odnáší bohužel zmatení zákazníci, kteří mají logicky snahu toxicitu svého domova snižovat. Z informací dostupných na internetu vyplývá, že většina ftálátů má negativní účinky na lidské zdraví, potažmo na životní prostředí, což jsou (aniž si to mnoho lidí neuvědomuje) spojité nádoby. Označit člověka chránící svůj domov za ekologického aktivistu vypovídá mnoho o autorovi takového výroku. Tímto chci povzbudit všechny zákazníky, aby se dožadovali informací o složení materiálu a nahlíželi do bezpečnostích listů výrobků z měkčeného PVC.

avatar

Marek

4 0
11:09 - 15.7.2015

Víte ono paní prodavačko, i když si vyžádám ten bezpečnostní list, jako že jsou i ke stažení na netu na stránkách výrobce, co se tam vlastně dočtu ? Nebo co tam čtete VY? a dá se tomu věřit? Tak si myslím, že trocha toho selského rozumu by jsme měli používat. Ano správně píšete, že většina ftalátů má negativní vliv na lidské zdraví - souhlasím, ale jsou i takové změkčovadla, které neškodí a bez změkčovadel se prostě ve výrobě zatím neobejdeme i jistých typu výrobků.Takže jaké máme možnosti? Já mám doma podlahy všude dřevěné, tak ftalaty z nich neřeším, ale je každý ochoten a schopen dát min 1000,-kč za metr podlahy? Já myslím že většina není a proto jim nezbyde dát si to PVC za 250,-Kč a mám kolem sebe i aktivisty zdravého žití, kteří jedno hlásají, ale finančně na to nemají a žijí na tom PVC, tak jaký to má smysl?

avatar

videopodlahy

4 0
11:29 - 15.7.2015

Doma máme všude podlahy z korku a dřeva. Ftaláty tedy z podlahy neřeším. Pravda klávesnice stále plastová a prsty opravdu zatím dobrý. Nechci to téma nějak zlehčovat, jen někdy je potřeba opravdu se z toho nezbláznit a ke všemu přistupovat tak nějak rozumně. Jsem rád, že na toto téma diskutujete, protože ani mě to není zcela jedno. Proto jsem investoval do zdravější podlahy ale né každý na to prostě má aby si mohl takové podlahy pořídit. A opravdu co se CV podlah týče, dnešní výrobní linky v evropě jsou na vysoké úrovni a používají změkčovadla bez škodlivin. Aspon to uvádějí. Také takovou podlahu nekoupíte pod 350,-Kč Co se týče bezpečnostních listu, laik se v tom stejně nevyzná, ale každá solidní firma je má na svých webových stránkách a nebo je vydá na požádání. To musí. Přeji jen mnoho klidu a rozmyslu při výběru podlahy pro váš domov, pro vaše děti. Je to vaše zdraví, váš život a to prostě něco stojí.

avatar

Jobs

0 6
21:55 - 22.3.2015

Tento článek mi předhodila prodavačka v obchodě. Vytočila mě tím tak, až jsem musel odejít. Napsat totiž něco ve stylu, stejně kolem máte samé plasty, tak co to řešíte, je největší debilita, kterou někdo mohl vymyslet. A víte proč? Protože něco můžete nějak omezit, něco ne (bydlím v paneláku a přišel jsem defakto v době, kdy tu jsou trubky z plastu a plastová okna aj.). A vzhledem k tomu, že plocha podlahy, alespoň u nás je velká, tak i případné výpary jsou v mnohem větším množství z podlahy uvolňovány, na rozdíl od plastové hračky, která je pár centimetrů čtverečních. Mimo to, hračku vyhodím raz dva, podlahu ne. Navíc podlaha je namáhána na otěr a z toho důvodu se z ní uvolňuje mnohem více látek než z jakéhokoliv jiného předmětu v bytě. Tento článek považuji za velmi nešťastný. Jinak děkuji Štěpánovi, za sdílení stanoviska Arniky.

avatar

videopodlahy

4 0
11:21 - 15.7.2015

Ono je to i trochu jinak .. tlak na cenu materiálu, aby se prodával je velký. Mnoho lidí přijde do obchodu s podlahy a hned po pozdravu, pokud je, následuje otázka - jakou máte levnou podlahu a jakou mi dáte slevu. Ještě vlastně neví co chce a už chce slevu. Nejlevnější podlahy jsou ze země draka. Pohybují se přes 200,-Kc a tam opravdu kvalitu nehledejte ani možná to zdraví. pak je střed PVC okolo 300,-Kč - tech se prodá procentuelně nejvíce a stále jejich prodej roste. Nikdo se neptá nebo se mě nezeptal z čeho to je složené, jak se to vyrábí, co to obsahuje.. prostě cena. Jak je tlak na cenu od koncového zákazníka, ten to přenáší na dovozce a ti na výrobce. No a výrobce aby tedy prodal, tak změní receptůru, změní dodavatele surovin za levnějšího a máme tu to co jste chtěli. Já mám doma všude podlahy korkové a dřevěné, takže nějaké ftaláty z podlahy jdou kolem mě. Doma když jsme pryč a přijedeme po 3 dnech i déle, tak to krásně voní a na žádné zatuchlé pachy. Ale hold je potřeba si hlouběji - více hlouběji šáhnout do kapsy, aby jste měli jistotu, že máte zdravou podlahu. Náte doma zdravou podlahu ? Jste o tom přesvědčení ?

avatar

Stepan

6 9
22:04 - 2.9.2014

Doporučuji opravu informací. I ftalát DINP je škodlivý, způsobuje astma, praví tak mj zpráva sdružení arnika zde http://arnika.org/soubory/dokumenty/toxicke-latky/emas/TZ_TestPVCkrytintapet_20120316_p%C5%99%C3%ADlohy.pdf. Na wikipedii najdete, že v r. 2013 DINP v Kalifornii oficiálně označili za látku způsobující rakovinu. Detailní vědecká zpráva z r. 2006 , kde se mj píše o tom jak DINP způsobuje poškození jater je zde http://echa.europa.eu/documents/10162/31b4067e-de40-4044-93e8-9c9ff1960715 No ale jestli chcete, lobbystům http://www.dinp-facts.com/ můžete věřit taky :-/. Zde se hlavně argumentuje nepodstatnými a zavádějícími informacemi. Tvrdit, že PVC je neškodné je velmi troufalé. Mluvím jako otec dítěte s vývojovou vadou která bývá způsobena ftaláty. Když jsme si pořídili nový byt a žena byla těhotná, pořídili jsme nové velkoplošné PVC...byl to rok 2006 a šlo o značkový výrobek vyšší cenové třídy, zakoupený u velkého řetězce. Nyní dítě nastupuje do školy, všude mají na podlaze PVC. Moc dobře mě z toho není :-(

avatar

Petr

4 1
19:56 - 23.5.2015

V té vědecké zprávě na kterou odkazujete se přece argumentuje, že pokud bude DINP uznáno jako neškodné, mělo by se z toho vyjmout používání v hračkách a předmětech, které strkají děti do pusy. Látek, které jsou na jedné straně oceánu považovány za škodlivé a na druhé považovány za bezpečné je celá řada. Svědčí to zpravidla o neprůkaznosti škodlivosti. Rozlišovací schopnost testů je zkrátka na hraně. Tím je vyloučena nějaká zásadní škodlivost. I pokud daná látka zrovna neprospívá lidskému zdraví, její vliv je velmi omezen. Není zkrátka snadné její vliv jednoznačně odlišit. Například u kouření je škodlivost prokazatelná jednoznačně a není předmětem různých pohledů v USA nebo EU. Většina látek, u kterých je detekce škodlivosti na hraně rozlišení se časem ukáže jako neškodná a typicky se časem z databáze vyškrtne. Což se děje docela často. Jenže vysvětlujte to ekologickému maniakovi. Obzvlášť, když má dítě s vývojovou vadou. Vašeho dítěte je mě líto i vás. Nicméně pravděpodobnost, že je jeho vada způsobena DINP jak jste si vsugeroval se bude v reálu blížit nule. Ono je víc možností, proč máme to či ono postižení a spoustu vztahů a důvodů ještě ani neznáme.

avatar

Jiri

7 0
13:59 - 17.9.2013

Pokud si je unie 100% jistá bezpečností, tak proč to omezení pro hračky? Když se použije stejné pravidlo předběžné opatrnosti, je lepší použít dlažbu. Apropo, rozvody vody jsou z polypropylenu bez změkčovadel a tudíž nezávadné. Vyrábí se z toho i tzv. "zdravé lahve".

avatar

Marek

4 0
19:21 - 12.10.2013

Dlažba je tvrdá, bolí z toho nohy a záda :-)

avatar

Karol

6 3
12:49 - 11.12.2013

Pretoze hracky deti velmi casto olizuju a ohryzuju. Podlahy zas tak casto nie :)

avatar

Zdeněk Chmelík

4 2
21:47 - 8.9.2013

Dobrý článek pro rýpali. Díky

avatar

videopodlahy

8 0
21:55 - 8.9.2013

Já vím Zdendo :-) ale i o tom to je, ať se někdo porýpe a třeba nám to vysvětlí lépe. Já jsem čerpal z dodaných materiálů. Nejsem chemik ale podlahář né :-)

avatar

Vlaďka

1 1
21:30 - 8.9.2013

Takže se tak nějak nemusíme ničeho bát jestli to chápu dobře...

avatar

Karol

13 4
12:52 - 11.12.2013

Nie, bat sa treba a treba vediet co pouzivame v domacnosti. Ale nie selektivne, lebo Jozko povedal. Treba rozmyslat nad tym co kupujeme v celkovom obraze; certifikat na bezpecnost ftalatov v podlahovinach je sice pekna vec, ale uplne zbytocna ak hned potom detom dam na hranie najlacnejsie plastove hracky "z krajiny draka", ktore tych ftalatov obsahuju stonasobne viac a hlavne nie tych "bezpecnych" :)