Jak nepoptávat cenové nabídky aneb nevypadat jako IDIOT

Vybral jsem trochu perliček z emailu

Není asi žádné tajemství, že cenové nabídky na materiál a práce podlahářů se liší. A to je dobře. Protože každý
by měl být ohodnocen podle toho, jakou práci odvádí. Toto hodnocení a mínění o kvalitě práce spočívá na základech vlastních zkušeností a zejména zpětné vazby zákazníků. Říkejme tomu kladné reference. Mnozí se
divíme, že za „stejnou“ věc nebo „práci“ platíme odlišné částky. Schválně jsem dal do uvozovek slova „stejnou“
a „práci“. Ono to, co na první pohled vypadá stejně, zdaleka stejné být nemusí. Pojďme se na to trochu podívat.

O tom, jak se tvoři ceny prací, jsem psal v jiném článku. Měl jsem možnost dostat do ruky několik cenových nabídek kolegů podlahářů a taky jsem se dostal k cenovým á pokladačů. Rozdíl mezi pojmem
podlahář a pokladač poznáte snadno. Když to zjednoduším: podlahář ví, co děla a ví, proč to děla, pokladač je přesný opak.

 • Podlahář si za svou cenovou nabídkou stoji a je konečna.
 • Pokladač do nabídky napíše, že je orientační, předběžná a může se lišit podle spotřebovaného materiálu a provedených prací.
 • Podlahář moc dobře ví, jaké práce je potřeba udělat, aby zákazník dostal to, co si přál.
 • Pokladač ví, jak to udělat, aby si zákazník myslel, že dostal to, co si přál.
 • Podlahář se zákazníka ptá, co od podlahy očekává a vyptává se na spoustu detailů, aby společně ušili nabídku podlahy podle potřeb a požadavků zákazníka.
 • Pokladač se neptá, pokládá.
 • Podlahář na místě zjišťuje skutečny stav podkladu, na který se má podlaha pokládat. Proměřuje rovinnost, vlhkost, pevnost podkladu, a to vše jak vizuálně, tak především pomoci měřici techniky.
 • Pokladač pouhým okem vidí vše, to nebude problém.
 • Podlahář má své ověřené dodavatele, kteří skladují materiál v temperovaných skladech, odebírají osvědčené materiály od známých renomovaných výrobců podlahovin a v případě, že nastanou nepředvídané situace, umí je s dodavatelem vyřešit.
 • Pokladač hledá nejlevnějšího dodavatele a jediné měřítko je cena. V případě potíži jen stěží umí vyřešit situaci a nebere telefony (to je známa praxe).
 • Podlahář dokáže spočítat množství potřebného materiálu a umí ho objednat.
 • Pokladač se domnívá, kolik ho bude potřebovat, proto hledá obchodního zástupce, kterému pošle SMS: potřebuji materiál na 90 m2 vinylu a k tomu lepidlo a stěrku, naceňte mi to včetně lišt a spočítejte, potřebuji to co nejrychleji, dík, mnohdy se už neozve, nedá vědět, jestli to chce nebo nechce.
 • Podlahář díky vybaveni, a to jak vědomostmi o technologiích pokládky, tak správným nářadím umí zakázku dokončit ve špičkové kvalitě, kde sedí každý detail. Již na začátku zakázky totiž moc dobře ví, co ho čeká a jaké nářadí a materiál musí použit, aby vše zvládl udělat ke spokojenosti všech.
 • Pokladač mnohdy neví, do čeho jde a jaké následky to může pro něj mít. Poušti se do každé zakázky a mnohdy neví, jak a čím bude daný detail řešit. O nářadí mnohdy nemůže byt řeč. To se nějak udělá.
 • Podlahář sedí nad rozpočtem, přidává zodpovědně všechny položky a práce, které budou potřeba. Dobře nacenit zakázku stoji mnohdy i nějakou tu hodinu. Za zpracovanou nabídku a svůj čas chce mírný poplatek.
 • Pokladač ceny neřeší, je nejlevnější, zaměřeni, dopravu a nabídky střílí zdarma.

A tak bychom mohli pokračovat a našli bychom další rozdíly mezi podlahářem a pokladačem.
Možná mnoho dalšího napoví video, které vzniklo na téma: zaplatit si řemeslníka se opravdu vyplatí. Samozřejmě je to ve videu zveličené, aby i laik poznal rozdíl mezi tím, co je dobře a co špatně. Napovědět mnohdy mohou už rozdíly cenových nabídek. Kolikrát stačí sledovat množství materiálu a hlavně spotřeby penetrace, nivelace, lepidel a opravných tmelů. Není těžké to spočítat, každý výrobce spotřeby udává. Potom se není třeba divit, že podlaha o rozloze 100 m2 není znivelovaná, přestože nebyla nijak moc nerovná. Ono se není čemu divit, když pokladači stačilo 5 l penetrace a 350 kg nivelace místo 22 l penetrace a 640 kg nivelace. A tak bychom mohli pokračovat u lepidel a pozvolna přejit k práci.

U jedné nabídky mě zarazila příprava podkladu a přesun hmot 10 Kč/m2.


Nedovedu si představit, co obnáší příprava podkladu v ceně ani ne 10 Kč, když je v tom započítaný i přesun hmot. Asi podklad přeběhne koštětem, to bude maximum. Přitom je to jedna z nejdůležitějších prací – základ pro správně položenou a funkční podlahu. Možná by stalo za to takovou přípravu pokladače vidět a zákazníkovi ukázat rozdíly. Zde je přiklad toho, že pokladač ví, jak to udělat, aby si zákazník myslel, že dostal to, co si přál. Ceny prací zřejmě také odpovídají kvalitě, proto není divu, že najdete lepení vinylu v ceně 80 Kč.
A některé cenové nabídky se dělají na základě cenových poptávek od zákazníků (viz níže). Na tyto poptávky, které vlastně nejsou poptávky, ale volaní do divočiny, se mohou ozvat pokladači. Očekávejte neskutečné zážitky a pohádky. A teď se podívejte, jaké poptávky mi zákazníci poslali.

Dobrý den, poptávám pokládku PVC v roli ( dekor dřeva) v celkové ploše cca 105 m2, celoplošně lepené. Prosím o cenovou nabídku za práci. Materiál 110 m2 včetně penetrace a lepidla mam.
Nabídněte – nejnižší cena vyhrává.

Odpověď: Váženy pane, myslím, že nikdo není schopen se dostat na vaši nejnižší cenu. Takže vyhrál jste a za odměnu to můžete zkusit položit. Patrně nehledáte řemeslníka, ale kutila, ale to posíláte e-maily na špatné adresy. To, že má někdo svůj materiál, na to nenarážím, to se stává, někdy to i vyjde. Když jsem viděl dokumentaci, snad jste dobře změřil prořez a směr pokládky, napojeni apod. Pokud mate na 105 m2 pouze110 m2 PVC, tak to nevyjde a to jsem na to koukl jen jedním okem. Jak vypadá podklad a na co se má PVC pokládat, nepíšete. Vlhkosti máte asi změřené. Dělat výběrové řízeni ve vaši situaci na nejnižší cenu je dost zvláštní... Zřejmě jej neděláte pro sebe a je vám zcela jedno, jak zakázka dopadne. Takové ale já nepreferuji.


Dobry den,
hledám dodavatele, který by mohl co nejrychleji obrousit a nalakovat dřevěnou podlahovinu 150 m2 (stroj na broušení mam). Dále, aby položil plovoucí krytinu 50 m2 do obýváku (krytinu mam).

Odpověď: Dobrý den, trochu jsem se ztratil v dotazu, proč hledáte dodavatele, když všechno máte? Podlahy i nářadí. Takže jen upřesním, abychom si rozuměli: nehledáte dodavatele, hledáte pokladače. To však mate špatnou adresu, já jsem podlahář. Ono koupit se da cokoliv, kdekoliv, ale šikovných rukou moc není. Ale já vám rozumím, chtěl jste ušetřit a najednou zjišťujete, že to nebude tak moc. Nezlobte se na mě, ale takhle se to opravdu neděla.


Dobry den,
neznáte nějakého podlaháře, který mi přijede poradit, jak si mam udělat podlahu v baráku a popřípadě zapůjčí nářadí? Podlahy mám koupené, s pokládkou jsem již trochu začal. PS: přispěji na benzin. Děkuji.

Odpověď: Dobrý den, ano znám podlaháře, ne nepřijede poradit, ne nepůjčí nářadí, určitě jste dobře nakoupil? Pak to už zvládnete dodělat. PS: pravě jste ušetřil, nikam nejedu. A teď vážně, řešit se da cokoliv, ale ne tímto způsobem a tímto stylem. Trochu nad tím zkuste popřemýšlet a podívat se na to očima z obou stran.


Dobry den,
hledáme rozumného podlaháře, který přijede a nařeže koberce, položí je a zalištuje v panelovém bytě. Není to nic složitého, nabízíme 50 Kč za metr běžného koberce s lištováním. PS: koberce jsou složené již v kočárkárně. Děkujeme.

Odpověď: Dobry den, je super, jak to mate všechno vymyšlené a připravené, spočítané dopředu, taková připravenost se jen tak nevidí, pro vás musí být radost pracovat. Bohužel jste pro mě daleko – 300 km se vám nemůže vyplatit.
Odpověď zákazníka: Dobry den pane Voborníku, mně to nevadí, jak to máte daleko, pokud máte o zakázku zájem, podržím Vám ji.
Odpověď: Ale jen cesta Vás vyjde docela draho: cesta tam a zpět 300 x 2 x10 Kč/km mate 6000 Kč bez DPH, za ty peníze to máte už asi položené.
Odpověď zákazníka: Vy chcete za cestu zaplatit? Já vám nabízím práci a vy chcete zaplatit za cestu do práce? Mně také zaměstnavatel neplatí cestu do práce, a to si zdaleka nevydělám za den tolik jako vy u mě. Tak chcete to dělat, nebo ne? Klidně to dám někomu jinému.
Odpověď: Zkusím ještě poslední věc, zeptám se u pumpy, jestli mi natankují plnou nadrž zdarma, že jedu k vám, ale myslím, že to nevyjde.
Odpověď zákazníka: Vy si ze mě děláte legraci? Už o vaše nabízené služby nemam zájem, najdu si jiného podlaháře. Sbohem.
Odpověď: Nezlobte se, ale vy jste si začal. Jednak jste psal, že hledáte rozumného podlaháře, nikoliv slaboduchého, který nezná svou cenu a neumí počítat. Za druhé, vy jako zákazník poptáváte, já vás s žádnými službami neoslovil. A za třetíi cenu prací si určuje řemeslník dle objednané a provedené práce, tu lze správně nacenit pouze v případě, že ji uvidí, pak se může stanovit cena a dojde k odsouhlasení nebo ke komunikaci jak dál. Neuvádíte, o kolik m2 se jedná, je to jedna místnost 25 m2 nebo cely byt 65 m2? Je vystěhovaný, jaké to je patro, kolik mb koberce máte a jaké je šíře atd.? Nemohu připustit, abyste si nadiktoval cenu a ještě tak nesmyslnou. Vaše poptávka je neúplná a nesmyslná. Co se dopravy tyče, s sebou je potřeba dovézt nářadí, brusky, nože, vysavač atd. Za dopravu je běžné zaplatit. Hledat podlaháře 300 km od místa zakázky vašeho rozsahu a druhu, kdy nejde o nic složitého, jak píšete, je nelogický krok. Zkuste svou nabídku přehodnotit a podívejte se po okolí.

Dobry den,
poptáváme pokládku podlah v RD pro našeho zákazníka. Vyrovnání podkladu, pokládka vinylové
podlahoviny, lištování. Cena k jednání za komplet včetně dodávky materiálu a práce je 600 Kč/m2.
Nejlevnější nabídka vyhrává.

Odpověď: Dobrý den, ať počítám, jak počítám, nemohu se dopočítat. A to jak cenově, tak logicky. Pošlete mi kontakt na vašeho zákazníka a já mu rád vysvětlím, že za 600 Kč se to opravdu udělat nedá. Za tím si stojím. Na slova levnější, nejlevnější, akce, slevy, výprodeje a zadarmo jsem silně alergicky.
Odpověď dodavatele: To není potřeba dál vysvětlovat, to je cena pro nás, nikoliv pro zákazníka, nejsem padlej
na hlavu, alergie se dají léčit. Děkuji za váš čas.

Odpovědi se nebylo potřeba dále zabývat.


Dobry den,
jsme poptávkový server a nabízíme vám za mírný poplatek přistup do databáze zakázek, kde je mnoho zákazníků, kteří shánějí šikovné řemeslníky. Pokud máte zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat. Můžete se tak zařadit i do aukce o zajímavé zakázky a dostávat lepši práce než konkurence.

Odpověď: Dobry den, dovolím si upřesnit: jste poptávkový server, kde lidi nehledají řemeslníky, ale trouby, kteří soutěži o to být nejlevnější. Ano, mohou si to dovolit, žádné vybavení, žádný servis, žádné vědomosti, žádná zodpovědnost, žádná budoucnost, žádný stres, což se potom nedá říci o zákazníkovi. Děkuji, ale já o tento druh vašich zákazníků nemám zájem a srovnávat mě s vašimi „řemeslníky“ považuji za drzost. Prosím o vyřazení z vaší databáze jednou pro vždy.


A jeden pokladačský nesmysl, se kterým se občas setkávám, zní: Doneste nám konkurenční nabídku a my vám ji zlevníme. Setkal jsem se se slevou o 100 Kč. No co, levnější to je, tak co by chtěl. Povídám a neděláš tak z lidi blbce a ze sebe taky? Tohle je už opravdu na mě dost. Proč bojujete o to byt nejlevnější? Co to přinese zákazníkovi a co od toho očekává ten, kdo to realizuje? Moc dobře se ví, že na to nakonec doplatí oba, jak zákazník, tak realizační firma.


Jak vidíte, někdy jsou poptávky i docela zábavné a mnohdy si říkám, jestli byl pisatel přítomen a při smyslech, když to psal. To samé se da říci o pokladačích, kteří na tyto poptávky reaguji. Určitě nejsem jediný, komu takové nesmysly chodí, jistě jich máte také spousty.


Josef Voborník, www.videopodlahy.cz

7943 Zobrazení - Vytvořeno: 25.9.2016 • naposledy editováno: 29.6.2018
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Nepřehlédněte i naše další články,...

Masivní dřevěná podlaha, klasika na které se píší životní příběhy

4817 Zobrazení - Vytvořeno: 6.1.2017 • editováno: 6.1.2017

Pamatuji doby, kdy se u nás ve firmě Podlahářství Voborník týdně realizovalo několik dřevěných podlah. Hned v závěsu byly podlahy korkové. Lidé měli mnohem blíže k přírodním materiálům. Pak přišel ...
číst více

Ceny podlahářských prací

3579 Zobrazení - Vytvořeno: 23.10.2016 • editováno: 23.10.2016

Cituji: „Ceník vytvořený lidmi, aby si potom drobný živnostník vydělal za den 4000 Kč x 20, jsou to jednoduché počty.“ Ono to ale tak jasné vůbec není. Tyto peníze nejsou čistý zisk. ...
číst více

Jak snadno se (ne)pokládá dřevěná podlaha

3252 Zobrazení - Vytvořeno: 5.10.2016 • editováno: 23.10.2016

Asi si řekli, pokládka dřeva, to bude dobrý kšeft. A rázem se z levného podlaháře stává nejdražší podlahář v kraji. Práce stojí, nikdo neví, co s ní, jak dál, nejde to, pokládají čtyři řady denně, ...
číst více

VEŘEJNÉ PENÍZE ZADARMO PRO TY, KTEŘÍ MAJÍ NEJNIŽŠÍ CENY

2813 Zobrazení - Vytvořeno: 30.9.2016 • editováno: 2.10.2016

  Pojďme se podívat na veřejné zakázky týkající se podlah. Ty mě zajímají už proto, že je neplatí soukromá osoba, ale jde to z veřejných peněz všech platících daně a mnohdy právě ti, co daně ...
číst více

Jak nepoptávat cenové nabídky aneb nevypadat jako IDIOT

7943 Zobrazení - Vytvořeno: 25.9.2016 • editováno: 29.6.2018

Vybral jsem trochu perliček z emailu Není asi žádné tajemství, že cenové nabídky na materiál a práce podlahářů se liší. A to je dobře. Protože každý by měl být ohodnocen podle toho, jakou práci ...
číst více

Jak vznikl první podlahářský videoweb

2972 Zobrazení - Vytvořeno: 24.9.2016 • editováno: 23.10.2016

Spousta otázek a odpovědí kolem podlahářského webu Zajímá vás jak a proč vznikl podlahářský video web? Co všechno se můžete na videopodlahách dočíst a jaké příspěvky a videa uvidíte? Jestli ano, ...
číst více

Komentáře