Přírodní linoleum - marmoleum

Co je linoleum?

Z vlastní zkušenosti vím, že se často nastává situace, kdy přijde paní na obchod a chce lino, linoleum, ale ukazuje na měkčené PVC nebo na 1,5m roli PVC Novoflor Standard. Tohle lino se mi líbí. Nejde ale házet na jednu hromadu linoleum a PVC nebo CV podlahy. Je to jako bych míchal hrušky se švestkami. Obojí sice roste na stromě, ale je to úplně jinak. 

   
     

Jak to vlastně je linoleum nebo PVC

Linoleum je přírodní produkt, kdežto PVC je plast. To že jsme všichni u nás vyrostli na PVC, a říkali jsme, máme doma v kuchyni lino, bylo běžné. V socialistickém Československu nebylo moc míst, kde by mohl někdo mít nebo si dovolit linoleum. Dokonce ani nemocnice. Všude vládl a měl monopol domácí výrobce PVC Fatra. Časy se mění, železná opona spadla, otevřeli se hranice a i linoleum je u nás k vidění běžně. Je to fantastická podlaha, která snese opravdu velkou zátěž a je velice zdravá.

 

Z čeho se vyrábí linoleum

Linoleum je přírodní materiál, který se skládá z lněných olejů, pryskyřic, dřevité moučky, korku, barevných pigmentů a vše je nalisováno na jutě, která vše drží pohromadě. Na celém světě jsou výrobci pouze tři, kteří takovou podlahu dokáží vyrobit.  

Linoleum se vyrábí v rolích, ve čtvercích, nebo na HDF desce se zámkovým spojem. Dá se tak celoplošně lepit nebo pokládat na plovoucí způsob.

Údržba linoleum

O linoleum je potřeba se i umět starat. Tak asi jako o jakoukoliv jinou podlahu. Lítat neumíme, a chodit po podlaze musíme. Počítejte s tím, že po položení jak které,  podle povrchové úpravy výrobce se dosytí vrchní vrstva. Tak za 3 -5 let podle zátěže bude potřeba udělat hloubkové čištění a obnovení PU vrstvy. Na to si najměte raději odborníka. Sami bez dostatečné znalosti, praxe a nářadí se do toho raději nepouštějte.

Pokládka linolea

Jak správně položit linoleum? Jaké je k tomu potřena nářadí a hlavně praxe, ví téměř každý podlahář. Ovšem ne každý podlahář tuto náročnou práci zvládne. Je to hodně o praxi a tréninku. Myslím si, že kdo to jednou zkusil, nemůže druhý den na 100% říct, že umí pokládat linoleum. Pokládka linolea je dost specifická a vyžaduje odbornou práci. Proto laik by se do takové práce neměl v žádném případě pouštět, protože to by byl průšvih zaručen.

Návod jak položit PVC a návod jak položit lino?

Opravdu si myslíte, že tohle se dá zvládnout podle nějakého návodu, který si přečtete? Lidi, nebuďte blázni. Položit lino neboli linoleum opravdu není nic jednoduchého, co by se dalo zvládnout podle návodu. Jestli je někdo, kdo to nikdy nedělal a má dojem, že to podle návodu zvládne, můžeme se setkat v akademii a celou akci natočit. Těším se na tahané sokle, a jejich vyvaření. Nebo frézování spojů. Vlastně bude zajímavé, jaké nářadí si český kutil donese s sebou. A teď vážně, pokud jste to nikdy nedělali ani se do toho nepouštějte podle nějakého návodu. Nedopadne to dobře.

 

Profilep speciál 202 je disperzní lepidlo s nízkým obsahem vody pro lepení přírodního linolea. A to linolea ve čtvercích nebo v pásech.Neobsahuje rozpouštědla je vhodné na podlahové topení a pod kolečkové židle.

   nedelejnahled                  Technický list

   

 

31846 Zobrazení - Vytvořeno: 29.12.2012 • naposledy editováno: 18.9.2016
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Komentáře