Kobercové podlahy

Pamatujete ty doby, kdy se vystěhoval obývák, smotal se koberec, hodil se přes klepadlo, vzala rákoska a už se to do koberce mlátilo. Jo takhle to bylo. Pak se v kýblu rozdělal šampón na koberce, do ruky se vzal kartáč a začalo se drhnout, šamponovat, potom všelijak sušit. Dneska už to není moc vidět, jednak ze sídlišť úplně vymizela klepadla na koberce. Dneska se nejlépe čistí koberce suchou cestou za pomocí speciálních přípravku a kartáčových strojů.

Čistění koberců suchou cestou.

 jaké uvidíte je velice šetrné ke kobercům, v ničem vás neomezuje, po vyčistění můžete koberec ihned používat a co víc, prodlužuje životnost koberce samotného.

Video jak se čistí koberec suchou cestou.

 

Jak se pokládají koberce? Jak se lepí koberce? Jak se lištují koberce? 

Na všechny tyto otázky máme dopověď. Ale ještě dřív než se do toho pustíme, je dobré o kobercích něco vědět. Koukněte se na videa pokládky koberců.

Není koberec jako koberec.

Některý se řeže snadno a některý se řezat téměř nedá. Je potřeba k tomu správné nářadí na pokládku koberců a znát pár fíglů. Některé je potřeba přilepit k podkladu vhodným lepidlem, které předepisuje výrobce a některé stačí zafixovat. Nad 20m2 doma a v komerčních prostorech se koberce musí lepit celoplošně. V každém případě obrátit se na odborníka a nechat si položit koberec má své výhody. Je to rychle, přesně, nepotřebujete si pořizovat nějaké nářadí nebo nedej bože to střihat nůžkami, to už jsem taky viděl. Při lepení máte vyúčtované množství lepidla jen to, co se spotřebuje a správný řemeslník po pokládce koberce ho ještě vysaje. Problematika vysávání koberců je poměrně snadno měřitelná pomocí třídy účinnosti vysávání koberců, jak uvádí zdroj Arecenze.cz

Co vědět než položíte koberec.

Než začnete uvažovat o pokládce nového koberce, dejte dohromady dostatek informací o prostoru a zátěži. To znamená, o místnosti, kam se chystáte položit koberec by jste měli mít tyto informace:
- na jak dlouho koberec plánujete v řádu let
- jaký tam bude pohyb lidí
- v čem se bude po koberci chodit boty, přezůvky nebo na boso
- zda máte malé děti, které lezou po koberci
- kolik času chcete věnovat údržbě koberce
- nějakou představu o výšce koberce
- jestli máte psa, kočku nebo nějaké domácí zvíře
- budou v místnosti kolečkové židle
- jakou představu máte o investici

Pokud tohle všechno specifikujete, dá se snadněji určit typ koberce a potom i design, který vám bude sloužit nejlépe. Skladba výroby koberců a použitý materiál se velice liší. To souvisí s kvalitou koberce, jeho životností, možností a druhu údržby a také samozřejmě s celkovou cenou. Ne všechny koberce se pokládají stejně a všechny koberce se také nehodí všude. Proto volbě koberce věnujte velkou pozornost. Předejdete tak případnému zklamání.

Pokládka koberce - různé tipy pokládek.

Pokládka koberce se může rozdělit na několik možností.
- pokládka koberce na volno
- pokládka koberce na fixaci
- pokládka koberce celoplošným lepením
- pokládka koberce na podložku
- pokládka koberce na podložku a napínací lišty
- pokládka kobercových čtverců
- Pokládka kobercových čistících zón
- pokládka kobercových běhounů
- pokládání koberců na schody
- pokládání bytových koberců
- pokládání kancelářských koberců
- pokládání venkovních koberců
- Pokládka koberce na protiskluzovou mřížku
- pokládka koberce na zdvojené podlahy
- Svařování kobercových spojů

S typem pokládky koberců se poraďte s podlahářem, který má zkušenosti a vybavení na daný typ pokládky koberce.


Pokud se rozhodnete položit koberec sami, zřejmě se bude ve většině případu jednat o pokládku na volno a doma. Ostatní pokládky raději přenechejte podlaháři. Jeden chybný řez, a bude vás to mrzet.  Budete opatrný při řezání, nože jsou ostré jako žiletky. Koberec nejprve v místnosti rozmotejte a nechte vyležet, přebytek přehněte. Jak dlouho se má nechat koberec vyležet před pokládkou závisí na druhu koberce. Když máte koberec vyležený, srovnejte jej podle zdi. Nechte tak cca 3 -5cm koberce na zdi, který se pak ohne a zařízne přesně podle zdi. Na obřezávání koberce podle zdi je nejvhodnější podlahářský nůž zvaný háček. Nevhodné jsou rovné ulamovací nožíky, u kterých je jistí po 1m že se stupí a hrozí, že se snadno pořežete. Pokud budete muset udělat spoj na koberci, použijte kobercovou pásku. Podlahář by spoj na koberci pravděpodobně svařil při pokládce na volno. Svařený spoj mnohem lépe drží, netřepí se a má delší životnost. Koberec obřezejte kolem zdí, aby měl vůli, podle druhu koberce a velikosti místnosti nechte 3 -5mm mezi kobercem a zdí. Vůli musíte nechat i kolem zárubní. Po položení se doporučuje koberec zalištovat. Lištování koberce se dá provádět mnoha způsoby a různými lišty.

Životnost koberce

Zapomeňte na to, že koberec si koupíte a máte ho na doživotí, tedy pokud vám není 80 let, to pak je spíše na dožití. Životnost koberce ovlivňuje mnoho věcí. Tu nejdůležitější musíte udělat hned na začátku. A to je správná volba koberce pro místo pokládky a zátěž. Životnost koberce také ovlivňuje na jakém podkladě je položený. Rovný hladký suchý a pevný podklad je základ. Více koberec vydrží celoplošně na fixovaný nebo přilepený. Také prodloužíte životnost koberce, pokud ho nebudete čistit mokrou cestou, ale jen suchou cestou. Dá se pro koberec udělat ještě víc, pokud použijete podložky pod koberec. Podložky pod koberec není nic nového, v západním světě Anglii a vyspělých státech se kobercové podložky používají zcela běžně a pokládka koberce bez podložky je téměř nemožná. S podložky pod koberce se u nás setkáte zejména v lepších hotelích a penzionech. Začínají se dávat pod koberce ve školkách a lidé, kteří jednou zkusili výhody kobercových podložek, tak se k nim vracejí. Podložky pod koberec se dají aplikovat dvojím způsobem.  Podložku na fixujete na podlahu a na tu pak fixujete koberec. Další způsob je pokládka kobercové podložky a koberec napnout na napínací lišty, které se připevní kolem zdi. Celou podlahu pak zalištujete.  

Pokládka koberce na podložku

pokud se rozhodnete pokládat sami koberec na podložku, budete potřebovat vhodnou podložku pod koberec, fixační lepidlo – může být ve spreji, lepicí pásku na spoje. Pokud podložku dáváte na dřevěný podklad, zafixujte sponkovačkou, pokud na beton a podobné podklady, tak fixačním lepidlem. Potom rozbalíte koberec, necháte vyležet a když nevykazuje boule, nafixujete ho na podložku. Koberec pak celý zalištujete třeba kobercovými lišty. 

 

31489 Zobrazení - Vytvořeno: 29.12.2012 • naposledy editováno: 6.5.2021
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Komentáře