Dřevěné podlahy

Masivní dřevo klasika, která nikdy neomrzí.

Jde o klasickou podlahu z přírodního materiálu, parkety, palubky, prkna, fošny, kdy jednotlivé její dílce jsou vždy z jednoho kusu dřeva. Pokládá se celoplošným lepením, případně u palubek na dřevěný rošt přibíjením, šroubováním. Dřevo patří mezi nejstarší stavební materiály a dodnes se s ním setkáváme v různých podobách na různých místech. Masivní dřevo najdeme jak v exteriéru, tak v interiéru použité jako stavební dřevo, konstrukční dřevěné prvky, dřevěný nábytek, podlahy a mnoho dalšího. Já se teď budu trochu zabývat masivním dřevem v interiéru a použijeme ho na podlahy. Protože podlahy, to mně zajímá.

Pamatuji doby, kdy se u nás na firmě podlahářství Voborník, týdně realizovalo několik dřevěných podlah. Hned v závěsu byli korkové podlahy. Lidi měli mnohem blíže k přírodním materiálům. Pak přišel boom laminátové podlahy i tomu jsme odolali. Ale teď nějaký rok, jsou masívně dodávané PVC podlahy, kterým říkáme vinylové podlahy nebo designové dílce a tam jde vidět, že masáž reklam ze strany médií a dalších, už každý člověk není schopen ustát tak, aby si mohl sám za sebe říci co je pro něj vlastně výhodnější. Chápu i to, že na pokládku PVC podlahy neboli chcete vinylové podlahy v dílcích, nepotřebuji tolik nářadí a s přesnými dílci si poradí kdejaký kutil, pokud má dobře připravený a srovnaný podklad. To znamená, není to pokládka, až tak o řemeslném umu, ale řadí se mezi ty pokládky jednodušší. Ne do každého interiéru se každá podlaha hodí, to je jasné. Své místo díky vlastnostem a užitné hodnotě má každá podlaha, to bych nerad podceňoval. I ta vinylová podlaha má své místo v interiéru. Ale jeden z důvodů proč se tak lidi možná až na můj vkus masivně hrnou do PVC podlah je prý cena oproti dřevěné masivní podlaze. A tady bych se rád pozastavil. Je tomu opravdu tak? Spočítal to někdo? Pokud máme argumentaci, že pro tu či onu podlahu jsem se rozhodl z těchto důvodů a ty důvody jsou hlavně po technické stránce, je vše v pořádku. Pokud se ale začneme rozhodovat pouze podle ceny, nebo podle momentální situace o něčem, co nám má sloužit dlouhodobě, můžeme snadno prodělat.

Někdy mi to přijde, že lidi přemýšlejí z krátkodobého pohledu na věc. Často slýchám, jakou máte nejlevnější vinylovou podlahu? Jakou mi na to dáte slevu? Když se s lidmi dám do řeči, přijdeme společně na to, že ani neví co vlastně přesně vinylová podlaha je a z čeho se skládá. Potom jsou překvapeni, že jde vlastně o PVC, které reaguje na změny teplot. A s touto myšlenkou si jdeme pořídit podlahu – co nejlevnější abychom ušetřily. A opravdu šetříme?

A vrátíme se k ceně. Pokud chcete šetřit, a do interiéru by se vám dřevěná podlaha hodila i líbila, jednoznačně je to nejlevnější varianta. Dokonce je levnější než nejlevnější vinylová podlaha. Jen těžko si dovedu představit, že vinylovou podlahu budete mít doma 20 – 30 let. Zkuste si vypočítat skutečnou hodnotu vaší podlahy. Postačí pořizovací cenu vydělit lety, kolik vám podlaha vydrží a takové kondici, aby jste mohli říci, pořád je pěkná a slouží mám dobře. Tuto větu u masivních dřevěných podlah můžete pronést klidně i za 30 nebo 50 let, nebo jí můžou vyslovit vaše vnoučata, podlaha po dědovi a babičce se vyčistí, naolejuje a je zase krásná. A navíc taková podlaha už má svého ducha. Už se na ní něco zažilo, mnohdy na ní spousta generací udělalo své první krůčky a pak když se koukáte na fotografie, kde se spousty věcí mění, pouze masivní dřevěná podlaha, ta zůstává.
Výhody dřevěné podlahy
• Hodí se do každého interiéru, působí příjemně, teple, každá podlaha, každé prkno  je originál. 
• Vydrží dlouhá desetiletí a není výjimka staletí.
•  Možnost barevné úpravy, tónování barevnými oleji.
• Při dodržení druhu dřeviny a rozměru, lze použít většinu na podlahové topení, tepelný odpor do 0,15, správně vysušené podlahy 9 % + - 2 %
• Vhodné pro alergiky
• Dřevo je izolant, v létě chladí, v zimě hřeje
• Pro své vlastnosti hojně využíváno v souvislosti s úsporou energií
• Tlumí zvuky a vibrace,
• Pohlcuje pachy
• Kde je dřevo, tam je příjemné klima
• Dá se několikrát renovovat a opravovat
• Dřevěné masivní podlahy provoní váš interiér
• Dodají interiéru osobitost
• Dřevěné podlahy v interiéru vám vytvoří dominantní prvek

• Nevýhody dřevěné podlahy
• Časově náročnější a pracnější pokládka. Lépe svěřit odborníkům.  Bez znalosti, praxe a nářadí laik jen stěží správně položí.
• Pravděpodobnost rozměrových změn se změnami vlhkosti, vznik spár. Ideální prostředí pro dřevo i pro člověka je teplota kolem 21- 22 °C a cca 50 -60% vlhkost vzduchu.
• Při pádu těžkých předmětu hned viditelné dopady na podlaze

Když to shrnu, mít doma masivní dřevěnou podlahu se rozhodně vyplatí. Pořízení masivní dřevěné podlahy patří mezi investice, která se na začátku může zdát větší, ale rozpočítáme-li ji do životnosti podlahy, ihned zjistíte, že jste ušetřily nemalé finanční prostředky a takhle se na to dívejte. Dřevěnou podlahou zhodnotíte své bydlení. Kdo má doma dřevěnou podlahu, ví o čem tu píšu a že je to pravda. Na dřevěných podlahách se mnohdy píší životní příběhy. Zaznamenají naše první krůčky a také se dědí po generace. Dřevo tu je a stále bude. Není to trendová záležitost, je to životní styl.
Chci pogratulovat všem, kdo mají takovou dřevěnou podlahu doma a popřát hodně rozvahy těm, kteří si teprve svou podlahu vybírají.

Video jak položit dřevěnou podlahu ZDE:

nedelejnahled nedelejnahled  
VIDEO: dřevěná podlaha z jednoho stromu VIDEO: Dřevěné podlahy v poloroubence  


Stupnice tvrdosti dřeva

Test tvrdosti dřeva

K určení tvrdosti dřeva se používá test tvrdosti Janka, který je variantou metody měření tvrdosti materiálu podle Brinella, které se používá ve strojírenství dle normy ČSN 42 0371. Princip spočívá v měření síly, která je zapotřebí k zatlačení ocelové kuličky o průměru 11,28 mm do dřeva do poloviny svého průměru. Průměr 11,28 mm je zvolen tak aby zabíral 100 mm2 plochy. Test se používá zejména pro určení, zda je dřevo vhodné na podlahy.

 

Jakou dřevěnou podlahu si vybrat?

Než si zvolíte ten správný typ dřevěné podlahy, je dobré něco se dozvědět. Jaké jsou výhody a nevýhody dřevěných podlah. Jak se správně udržují a co vlastně vydrží. Mějte na paměti, že poničit se dá cokoliv a bude záležet jen na vás, jak se k vaší podlaze budete chovat.

     

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Dvouvrstvé nebo třívrstvé dřevěné podlahy. Třívrstvé podlahy se nejčastěji objevují v nabídce v provedení zámkovém spoji. Pokládka třívrstvých podlah je pro šikovného podlaháře s nářadím, které k tomu potřebuje snadná. Můžou se ale i lepit jako každá jiná podlaha k podkladu.  Dvouvrstvé podlahy se lepí celoplošně. Dvouvrstvé podlahy mají protitah a díky tomu jsou mnohem stabilnější než klasické vlysy. 
 
     

Masivní prkna

Celomasivní prkna v různých délkách, šířkách a tloušťkách. Nejčastěji jsou v nabídce dubová prkna v masívním provedení. Poptávka po těchto podlahách, pokud někdo už chce masívní podlahu je nejžádanější. Masívní dubové podlahy se nejčastěji pokládají již z hotovou povrchovou úpravou, a to v oleji a sraženou hranou na krátké a dlouhé straně prkna. Říká se tomu 4V spára. 

 
 
     

Parkety a vlysy

Jsou to celomasivní dřevěné parkety v různých rozměrech a šířkách. Nejtypičtějším rozměrem je rozměr 70x490mm. Stále větší oblibu si získávají také Exotické dřevěné podlahy působící velmi exklusivně, díky svému ojedinělému vzhledu. Dodávají se buď jako masivní parkety, nebo jako průmyslové mozaiky.
 
     

Dřevěné podlahy na zámky celoplošně lepit nebo ne?

Pokud mohu doporučit, tak jednoznačně celoplošně přilepit. Jednak se zbavíte kročejového hluku, docílíte tak pocit tiché podlahy, a komfortu při chůzi. Podlaha působí jako masívní. Pokud je pod podlahou podlahové topení tak přenos tepla je účinnější než na jakékoliv podložce. Zámky u podlah slouží především k usnadnění pokládky, nikoliv k častému opakovanému rozebírání a skládání. Představa, že si položíte zámkovou dřevěnou podlahu do bytu s tím, že až se budete stěhovat, jí rozeberete a položíte jinde, není až tak jednoduchá. Jednak určitě do nových prostor nebude rozměrem pasovat a při rozebírání se nevyvarujete poškození zámku zejména na krátkých stranách.
 
 
  Lepidlo na dřevěné podlahy silanové lepidla na dřevěné podlahy

Jak položit dřevěnou podlahu?

Položit dřevěnou podlahu lze na několik způsobů. Vybrat ten správný postup jak položit dřevěnou podlahu není pro laika jednoduchý. Pokládku dřevěných podlah můžeme pokládat na volno u dřevěných podlah na click zámky. Těmto podlahám také říkáme dřevěné plovoucí podlahy. Tuto možnost mají vrstvené dřevěné podlahy. Zámky u dřevěných podlah nám zajišťují snadnou pokládku bez nutnosti použití stahováku a lepení. Jak položit dřevěnou plovoucí podlahu na click je docela snadné, avšak doporučuji přilepit celoplošně k podlaze. Získáte tak větší komfort chůze po celoplošné lepené dřevěné podlaze a pocit ticha. Odstraníte tak dunivý efekt, který se projevuje u plovoucí podlahy a to jak dřevěné tak laminátové. 

36475 Zobrazení - Vytvořeno: 20.12.2012 • naposledy editováno: 1.12.2016
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Komentáře