Anhydritové podlahy

Jak připravit anhydrit na nivelování i s podlahovým topením

Čtěte také:
ČTYŘI OTÁZKY K ANHYDRITŮM ZODPOVÍDÁ PEPA VOBORNÍK, předseda Cechu podlahářů ČR, A DAN ŠMÍD, CEMEX CR, s.r.o.

Návod na anhydrit (AFE) s podlahovým topením. Po vylití anhydritové podlahy postupujte následovně.

Jak postupovat s úpravou anhydritového potěru, kde je podlahové topení a budete na to lepit podlahu.

1. Musíte řádně odbrousit šlem z AFE. Je nutno se dostat až na plnivo. Já na to odbroušení používám diamantové brusky. Jednak se nezanáší jako smirek a broušení s diamantem je efektivnější – zajistí to, že první i poslední metr anhydritu bude odbroušen stejně kvalitně.  Odbroušení je vhodné provést před spuštěním vytápěním, například za 10dní. Anhydrit se krásně otevře a jeho vysychání je snadnější.

2. Schnutí anhydritového potěru na požadovanou hodnotu 0,3% je poměrně zdlouhavé a trvá v řádu několik měsíců. Dobu schnutí také ovlivňuje druh stavby, klimatické podmínky jak uvnitř stavby, tak venku, množství vody, které bylo na stavbu použito a další probíhající mokré procesy. Pokud vás tlačí čas, použijte k vysoušení odvlhčovače. Správné natápění potěru v cyklech a použití odvlhčovačů, proces vysoušení urychlí. I tak počítejte s tím, než dosáhnete hodnoty 0,3% zbytkové vlhkosti, uběhne pravděpodobně minimálně 4 – 7 měsíců, než budete moc pokračovat s dalším krokem na podlaze. V anhydritu nelze uzavřít zbytkovou vlhkost a musí se vždy nechat doschnout, jinak začne pod paronepropustnými podlahy degradovat – rozpadat se s tím začnou problémy na krytině.

3. Provedení nátopné zkoušky podlahového topení provedete dle technického listu od AFE a možností instalovaného zařízení. Poté se začíná s vysoušením. Vyschnutí AFE závisí na situaci na stavbě (malování, či jiné práce spojené s vodou schnutí prodlužují). Používejte vysoušeče.

4. Pro zjištění zbytkové vlhkosti v anhydritovém potěru stačí zprvu použít orientační měřící přístroje. Na trhu jich je spousta, třeba GANN Hydrometer Compact B. Pokud vám orientační měřák ukazuje hodnotu kolem 0,3% přistupte k přesnějšímu měření CM měřícím přístrojem. Pokud se odběr vzorku provádí správně, je měření poměrně přesné. Na 100m2 nám přikazuje norma udělat 3 body CM měření potěru. Když AFE vykazuje požadovanou vlhkost, můžete provést další technologické kroky a postupy v úpravě anhydritového potěru.

5. Na co nesmíte nikdy zapomenout, jsou klimatické podmínky. Měření CM vždy provádíte při vypnutém podlahovém topení, které je min 24h. Je potřeba vyřešit teplotu v místnosti. Bavíme se teď o zimních měsících. Máte-li jediný zdroj tepla podlahové vytápění, tak tam, kde budete dělat nivelaci nebo lepit podlahu, lakovat podlahu a pod, nesmí být podlahové topení zapnuté. Musíte tedy použít jiný zdroj tepla. Například přímotopy, radiátory, které dokážou udržet rovnoměrné klima po celé místnosti. Teplota podkladu pro další práce by se měla pohybovat ideálně od 15-20°C ale nikoliv sálavého tepla z podkladu. To v letních teplých slunných dnech je potřeba zastínit prosklené části na domu, aby se podklad nevyhřál od slunce. Pamatujte, pracujete s chemií a ta má své minimální a maximální klimatické podmínky, při kterých bude fungovat.

6. Když se chystáte na nivelování anhydritového potěru, připravte si podklad aby byl suchý, dobře odbroušený, vysátý, kolem zdi nalepené a utěsněné pěnové dilatace, vyřešené dilatace v podkladu – pracovní dilatace zapravené, konstrukční dilatace ošetřené a kročejové dilatace s investorem vykomunikované. Všechno totiž souvisí se vším.   

7. Je na podlaháři, jakou nivelační hmotu si zvolí. Je potřeba zohlednit i jakou podlahu na ní bude pokládat a lepit. Nivelační a samonivelační hmoty na anhydrit se nejčastěji používají sádrové, ale není výjimka i cementové. Například nějaké podlahy se musí lepit na určitý druh lepidla a to funguje pouze na cementové nivelace. Lepení jakékoliv podlahy přímo na anhydritovou podlahu nedoporučuji a já osobně jo nedělám vůbec. Pokud lepit, tak vždy na znivelovaný, zpevněný, vyhlazený podklad. Když je nivelace udělaná, necháme jí schnout. Schnutí u běžných hmot se při 20°C a 50%RV je následující. 3mm schnou 48hodin, každý další 1mm schne 24hodin. Před pokládkou ale je potřeba vlhkost změřit. Jsou i speciální nivelační hmoty, co chemicky uschnou za 3hodiny a jsou připraveny k pokládce krytin. U cementových nivelací mohou schnutím vznikat mikropraskliny, to není vada, ale vlastnost. To se neděje u sádrových hmot. To jestli mikropraskliny budou nebo ne, ovlivňuje spousta faktoru, jako teplota, vlhkost, průvan. Ale může se stát, že praskliny jsou větší, kolem nich jsou duté místa. To je už špatně a pravděpodobně byl porušen technologický postup. Špatná penetrace, málo penetrace, moc penetrace, nedoschlá penetrace, nedodržení poměru záměsové vody, kvalita vody, krátká doba míchání nivelace, nedodržení dilatačních spár, průvan – pod dveřmi, okno, digestoř, zásuvka apod.  

8. Pokud lití nivelace dopadlo dobře, tak po vyschnutí nivelace, zapněte podlahové topení na co nejmenší teplotu na 24 hodin. Potom zvednout teplotu o zhruba 2 stupně C, další den o další dva stupně. Poté nechám udělat stejný postup, ale obráceně, směrem dolů. Podlaha je připravená na pokládku krytiny.

9. Podlahové topení teď můžete zapnout a pokračovat v dalších pracích jako například, odřezání dilatací, přebroušení nivelace, vysátí a napenetrovat vhodnou penetrací pod lepidlo. Pokud je další krok lepení podlahy, nastal i správný čas podlahu dovézt, aby se aklimatizovala. Ideální je ji umístit tam, kde není puštěné podlahové vytápění, Pokud takovou možnost nemáte, ideální je naskládat na sebe 3-5 dřevěných palet a na to dát krytinu aklimatizovat. Po aklimatizaci vypněte podlahové topení a zajistěte jiný zdroj tepla. Po 24hodinách po vypnutí podlahovky, můžete začít s pokládkou a lepením. Po celou dobu práce a nalepení podlahy, udržujte doporučený klimatické podmínky dané výrobcem krytiny. Tento krok vynecháte logicky v měsících, kdy se již netopí a klima v místnosti dosahuje běžných hodnot kolem 18 – 23°C.. Když je nalepeno, nechávám lepidlo vyzrát 72 hodin, jak dlouho zraje lepidlo, uvádí každý výrobce v technickém listě. Je velmi důležité po dobu zrání lepidla dodržet klimatické podmínky. Po 72hodinách můžete vypnout náhradní zdroje tepla a pomalu zapnout podlahové topení. Podlaha je hotová a připravená k užívání.

 

10. Pokud nemáte podlahové topení v anhydritovém potěru, stačí ho vysušit na hodnotu 0,5% zbytkové vlhkosti. Jen mějte na paměti, že bez pomoci topení a vysoušečů, je to běh na delší trať. Proto jestli máte dost času, nic se neděje, v případě, že musíte bydlet do určitého termínu a máte možnost jít cestou cementového potěru, tak to udělejte. Cementový potěr se nechá 21dní vyzrát a poté potěr podlahář přebrousí a zbytková vlhkost se může uzavřít a vy pokračujete s podlahou dále. Pokud máte podlahové topení v cementovém potěru, tak se k 21dním přidá čas na topnou zkoušku a potom opět potěr přebrousit a uzavřete zbytkovou vlhkost, pokračujete dále. Hodnoty pro uzavření zbytkové vlhkosti v cementovém potěru jsou max. 6CM bez podlahového topení a max.3CM s podlahovým topením. Při použití cementového potěru opravdu můžete více plánovat termíny stavby, což v případě anhydritového potěru není tak jisté..

 

 

 

 

37657 Zobrazení - Vytvořeno: 21.1.2013 • naposledy editováno: 27.10.2021
Pomozte nám zvýšit dosah našich článků sdílením. Děkujeme.

Komentáře

avatar

Jezule

0 0
09:24 - 6.10.2017

Dobrý den, máme vylitou anhydritovou podlahu, cca 1 cm, bez podlahového topení. Na původní podlaze byl polystyren zalitý betonem, na tom dlaždičky, které byly odstraněny. Hydroizolace se zdá v pořádku, nikdy nebyl žádný problém s vlhkostí. Nyní se má pokládat vinylová podlaha, ovšem po cca 1 měsíci topení a větrání se hodnota naměřená CM přístrojem pohybuje kolem 0,7%. Po týdnu není vidět žádný postup, že by se hodnota někam posunula (doma je cca 22 stupňů, větrá se cca 8x denně, vlkost vzduchu 40-45%). Nálada doma již houstne....Netuším, zda je normální, že by anhydrit schnul tak dlouho a mám pocit, že nevyschne ani do Vánoc. Setkali jste se již s podobným případem?

avatar

Ivoch

0 4
12:01 - 18.8.2013

Firma mi vylila anhydrit. Bohužel jsem při kontrole zjistil, že tloušťka se pohybuje okolo 4,7cm. Je v něm zalité podlahové topení. Domníváte se, že pokud nad podlahovým topením není aspoň 3cm, může anhydrit praskat? Co se s tím teď dá dělat? Pomůže např. po přebroušení vylitý 4mm stěrky, než se položí vinyl?

avatar

videopodlahy

0 0
11:57 - 6.10.2015

To je otázka na zhotovitele oné anhydritové podlahy, co teď s tím .... nebo jiý nekomunikují?

avatar

Honza

9 0
10:34 - 27.7.2013

Pane ENDL tak je tomu teď právě 4 týden co nám dělali anhydrit.. proč je stále i v těchto vedrech mokrý a není suchý jak píšete? Já to nechápu... myslel jsem si že o tom něco víte a ty podlaháře strčíte do kapsy, protože nám také říkal podlahář dva měsíce a více a pak jsem narazil na váš komentář a dal jste nám naději. Musím uznat, že většina těch komentářů je asi pravda.. o anhydritu toho moc tedy koukám nevíte..

avatar

ales endl

0 11
10:43 - 4.8.2013

No to bude asi tím, že anhydrit neuschne když se dostatečně nevětrá.Pakliže postavíte hrubou stavbu a necháte všechny otvory bez výplní, tak od jara do podzimu za měsíc máte sucho(jestliže neprší 30 dní v kuse :) ) . Když budete chtít informace od výrobce, pro líné, nebo neschopné vyhledávat je rád poskytnu. Jinou reakci jsem ani nečekal :) Měsíčnímu bublání andydridu zdar.

avatar

Honza

7 0
14:24 - 11.8.2013

Tak to bude asi chyba na jiném příjmači, ti co nám to lili, říkali, že se to dělá až po vnitřních omítkách a to tedy okna tam opravdu jsou už dané. Sice stále otevřené přes noc ventilačky a běží nám tam i odvlhčovač, který když pouštíme na noc, když jsou okna zavřená a stejně je to mokré..

avatar

Kdo je ENDL ?

9 0
13:11 - 19.7.2013

Pane Endl jste tu ? Zajímalo by mě jak máte krásně naceněnou a popsanou práci s anhydritem na Vašich stránkách něco. Jak jste došel k těm cenám, že to je levnější jak beton ? Protože zákazníka nezajímá jen cena podkladu, ale celé struktury na kolik ho vyjde 1m2 podlahy komplet, včetně nášlapné vrstvy. Tak si sedněte prosím a znova celou kalkulaci přehodnoťte, aby jste si nenaběhl. Budeme vycházet v dnešní době z toho, že nejžádanější podlahy na trhu jsou lepené vinylové podlahy. Pokud jste kalkulaci dělal někdy před 3 lety možná to vyšlo na nějakou plovku laminátovou, ale těm pomalu odzvonilo, lidi je moc nechtějí a frčí vinyl. Tam to projedete na plné čáře, protože pod vinyl je potřeba udělat takový podklad, který anhydrit není schopen ani Vy udělat i kdyby jste měl zlaté ruce. Tudíž je potřeba brousit, nivelovat a jste v háji. Nehledě co jste vypustil za názor, ano máte na to právo, že anhydrit je suchý za 3 - 4 týdny... Prosím Vás dejte si mokrý hadr na hlavu a zkuste to znovu.

avatar

Roman Ústí nL

11 0
22:50 - 14.7.2013

Škova že jsem neznal pana Endla dříve, mohl jsem ušetřit za vlhkoměr na anhydrit 15 tisíc a spousty času, protože teď když vím, že měřák není potřeba a stačí počkat 3 - 4 týdny a je sucho. Vážený pane Endl než příště vypustíte nějaký takovýto blábol, vypláchněte si prosím ústa. děkuji Fuj to mě teda nadzvedlo.. matel jeden!

avatar

Marek

3 0
22:28 - 9.7.2013

pan Ďuriš je odborník a ví z praxe o čem mluví, Vás pane Engl neznám a nejsem si vůbec jist, že o čem píšete, že víte o co jde. Bohužel taková je praxe. Marek

avatar

Jirka

18 0
21:40 - 9.7.2013

Aha? zjevně mi něco uniklo. Já hlupák jezdím na zakázky s vlhkoměrem , někdy se kvůli výsledkům měření posune realizace zakázky klidně o měsíc i déle, a ono přitom stačí jen říci: ? Paráda už je to nalité čtyři týdny, jdeme vesele lepit!!!? No nevím pane Endl jak jste ke svým závěrům přišel, je to pěkná teorie , ale v praxi to chodí trochu jinak. Možná jste pěkný střelec, jako někteří rádoby profesionálové-borci, kteří opravdu Vámi popsané praktiky dodržují a ty zakázky podle toho i dopadají. Naštvaní zákazníci a reklamace přímo ukázkové. Tak to díky, ale nemám zájem. Co se týká stěrek, bavíme se tu o materiálech přímo určených na tyto podklady , tak že si tu nic z prstu autor necucá a o měsíc trvající nátopové zkoušce tu také nepíše. Možná by bylo dobré pořádně si přečíst postup znovu. Promiňte, ale urážíte tu práci lidí, kterým jde o perfektní výsledek a spokojené zákazníky.

avatar

David

20 0
07:04 - 9.7.2013

...možná by nás pan Endl, mohl pozvat na nějakou zakázku, kde udělá takové malé školení, pro nás neodborniky, kde názorně předvede svoje poznatky v praxi. Pak se tam za 4 tydny sejdeme, ten týden mu dam raději k dobru a zkusime na to prilepit, treba kousek vinilu, na dle nej naprosto suchý a rovny anhydrit, bez nutnosti brouseni a nivelace. Co to tak asi udělá, kdyz tam zůstane nahoře ta naplavenina?? Hm???....Straník David

avatar

Vlado Duris

9 0
21:06 - 8.7.2013

A poprosim o vysvetleni slova"matel".Za prvni nevim co to je a za druhe mne to urazi:-)))))))))))))))boze ja se bavim.dekuji za prispevek

avatar

Mirek M.

15 0
19:35 - 9.7.2013

"matel" je přeci jen jedna Bárbí opravdová od matela :-)))) Musím říci, že server videopodlahy se opravdu povedl, člověk se tu neneudí a koukám, že to tu žije :-) Je dobře, že jsou lidé jako pan Endl, protože my díky němu máme pořád práci s předěláváním podlah, které se odlepují na suchém anhydritujiž 5 týden... myslím si že matelovi může poděkovat i Ken :-d

avatar

Aleš Endl Jednatel De Mum CZ s

0 32
18:27 - 8.7.2013

Anhydritová výlevka sama od sebe vyschne při běžných teplotách a větrání od jara do zimy za 3 až 4 týdny....pakliže ji měsíc při "nátopné zkoužce" nechám bublat na 55 stupňů, tak docílím jedinou věc a to je vítr v kapse investora, jiné vysvětlení na tuto zkoušku neexistuje. Paliže ještě na nízkoroztažný anhydrit naleji nivelační stěrku s jinou tepelnou roztažností...inteligentní člověk zajisté domyslí. Postupné zahřívání a ochlazování v již vyschlém anhydridu jen vypovídá o jisté neznalosti chování materiálů na tepelné změny. Tento článek je jen dalším "jedna paní povídala" a to ještě od firmy, která má být "odborná". Chudáci zákazníci musí snášet takové výplody chorých "matel" kteří si říkají odborníci.

avatar

Vlado Ďuriš

15 0
20:52 - 8.7.2013

Vase neinformovanost je pro mne vic jak zarazejici.Vy jako odbornik a inteligent by jste mel vedet ze kazdy vyrobce anhydritu vydava ke svym vyrobkum technicke listy a doporuceni,ktere vychazi z jiste znalosti materialu ktere vyrabi a dodavaji.V techto technickych listech se dozvite ze napr.firma Cemix velmi presne specifikuje provedeni natopne zkousky podlahoveho topeni v anhydritu("vylevce").opravdu nevim kde chodite na tyto rozumy o "bublani-predpokladam ze myslite vodu jako medium v podlavovem topeni" na 55°C po dobu jednoho mesice.Navic vyrobci anhyditu maji velmi erudovane odborniky-techniky ve svem oboru se spoustou informaci,ktere dopomuzou k perfektnimu finale vaseho a investirova snazeni!!! Vlado Duris

avatar

videopodlahy

20 0
21:02 - 8.7.2013

Pane Endl, ve vší úctě, neviděl jsem suchý anhydrit za 3 - 4 týdny, na který by se dala pokládat podlaha. Dále pokud jste četl pozorně tento článek, tak se v bodě 3. dočtete - 3. S tím souvisí provedení nátopné zkoušky podl.topení. Měla by být provedena dle technického listu od AFE. Vyschnutí AFE závisí na situaci na stavbě (malování,či jiné práce spojené s vodou). Někdy, teda dost často používám odvlhčovače. - Nikde se nepíše o tom, že bublá topení na 55°C měsíc. Dál na nízkoroztažný anhydrit se používají nivelace s nulovým pnutím, tak žádný katastrofický scénář se nekoná. Ten se koná právě v případě, že anhydrit nebo potěr není dostatečně obroušen, vyschlí. Pokládáte na to cokoliv plovoucím způsobem a dále nenivelujete, tak to nevadí. Pokud ale můsíte cokoliv přilepit, znamená to, obrousit, vyschnout, nátopná zkouška, nivelovat ( zvláště pod měkčené podlahy. Nezlob te se na mě, ale troufnu si po 20 leté praxi a po tom co jsem měl možnost i jako technik vidět i ve fabrikách a být u toho když se to vyrábí, že o podlahách toho moc nevíte.

avatar

Karel

25 0
21:22 - 8.7.2013

Anhydrit že je sám od sebe suchý za 3 - 4 týdny od jaro do zimy ?Já zírám a asi tedy dělám něco 16 let špatně, mě to prostě neschne. To by mě zajímalo jaký anhydrit tam teda leješ ? A kam ho leješ jestli to je v africe tak možná, ale v našich podmínkách to tedy suché nebude. Leda že by jsme to otestovali. Za každý anhydrit, který bude mokrý 5 týden dostaneš bejzbolkou do hlavy a obráceně. Pokud bude do 4 týdne suchý dáš ty mě a na konci naší společné šňůry sečteme boule na hlavě.. Chce si někdo tipnout výsledek kdo bude mít více boulí na hlavě, jestli já nebo pan Endl ?

avatar

Franta podlahy

7 0
19:15 - 9.7.2013

Já koukám jako blázen :-) pane Endl ten anhydrit který je suchý za 3 - 4 týdny se dá koupit kde prosím ?? děkuji za odpověď

avatar

videopodlahy

30 0
22:26 - 8.7.2013

Zázrak anhydrit suchý do měsíce..... sakra, že já pořád musím přebírat mokrý, nepřebroušený a křivý !

avatar

František Řeháček

7 2
14:34 - 14.10.2013

Dobrý den, to jsem ještě nečetl. Chlapci podlahářští děkujme bohu za tyhle kutilské mluvené fráze. Myslím si že si z nás někdo střílí.... Slyšel jsem ještě lepší fór - zákazník mi tvrdil ,že mu firma která leje anhydrity , ho může mít i venku na dešti jako chodník prý jen lehce zezelená jinak je prý v poho... řemeslo braň se. ahoj a dobrým vtipným textům zdar Franta Kopřivnice

avatar

Míra

2 0
08:52 - 1.7.2016

Pane Endl ani nevíte jak jste obohatil náš život, za ty 3 roky co jste se tu neobjevil vznikla po vašem komentáři jednotka blbosti která již byla uvedena. Hodnota jednotky je 1=ENDL a stupnice od 1-10. Děkujeme

avatar

SatanOkkY

3 0
21:36 - 21.3.2018

Pán Endl, asi si to tu neprečítate, ale keďže Vám súd 19.4.2017 zrušil firmu likvidáciou k dňu 18.5.2017 tak je jasné, že Vaše podnikanie a stavanie rôznych stavieb podľa Vašich pocitov a nie podľa toho ako sa to správne ma robiť bolo nanajvýš nezodpovedné. Takže takto pozerám aj na Vaše informácie k téme anhydrit.